fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za 13-latka

Piotr Cywiński, historyk, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Rzeczpospolita, Bartosz Siedlik
Dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński, gotów jest odsiedzieć część wyroku za 13-letniego Nigeryjczyka. Chłopiec został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo.

Dyrektor Cywiński napisał w tej sprawie list do prezydenta Nigerii Muhammada Buhariego, prosząc o ułaskawienie 13-letniego Omara Farouqa.

Chłopiec podczas kłótni z kolegą miał używać bluźnierczych obelg wobec Allaha. W zeszłym miesiącu sąd szariatu stanu Kano na północy Nigerii skazał 13-latka na 10 lat więzienia.

Chłopak miałby odsiadywać wyrok z dorosłymi mężczyznami.

Piotr Cywiński napisał w liście do prezydenta, że jeśli ułaskawienie Omara nie byłoby możliwe, on i 119 innych ochotników z całego świata gotowi są odbyć po miesiącu kary zasądzonej chłopcu w nigeryjskim więzieniu.

"Jako dyrektor pomnika upamiętniającego miejsce, w którym więziono i mordowano dzieci, nie mogę pozostać obojętnym na ten hańbiący ludzkość wyrok" - napisał Cywiński.

Jeśli prezydent zgodzi się na ułaskawienie Omara lub odbycie jego wyroku przez ochotników, Cywiński zadeklarował pomoc w sfinansowaniu edukacji 13-latka.

"Dzięki temu Nigeria, zamiast zniszczyć młodego człowieka, zyska świadomego i wykształconego obywatela" - napisał dyrektor Muzeum Auschwitz.

Dwaj rzecznicy prezydenta Nigerii odmówili komentarza dziennikarzom Reutera.

Doradca gubernatora stanu Kano oświadczył, że widział list w mediach społecznościowych. Salihu Tanko Yakasai powiedział agencji, że "stanowisko rządu stanu Kano pozostaje decyzją sądu szariatu".

Z kolei rzecznik sądu stanowego Kano powiedział, że nie widział listu, ale dodał, że prezydent ma prawo ułaskawić chłopca.

Nigeria jest mniej więcej równo podzielona na chrześcijańskie południe i muzułmańską północ. 12 z 36 stanów tego kraju stosuje szariat.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA