fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Badanie: Polskę za demokrację uważa 38 proc. Polaków

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Z Indeksu Percepcji Demokracji przygotowanego przez instytut badania opinii Dalia Research z siedzibą w Berlinie wynika, że Polskę za demokrację uważa 38 proc. obywateli. O Indeksie pisze "Politico" wskazując, że jeszcze mniejszy odsetek Węgrów (36 proc.) uznaje swój kraj za demokratyczny.

Badanie przeprowadzone przez Dalia Research i fundację non-profit Sojusz Demokracji (Alliance of Democracies) zostało przeprowadzone w 53 krajach na grupie 124 tys. osób - w każdym z krajów badaniem objęto od tysiąca do 3 tysięcy osób. Średni margines błędu wynosi 3,25 punktu procentowego. Badanie przeprowadzono między 20 kwietnia a 3 czerwca.

Z badania wynika, że 64 proc. Polaków uważa, iż rząd ich kraju służy interesom mniejszości (dla porównania w Rosji uważa tak 59 proc. ankietowanych a w Chinach - 13 proc.).

Zdanie "mój kraj jest demokratyczny" za prawdziwe uważa 38 proc. Polaków (dla porównania w Niemczech ten odsetek wynosi 67 proc. a w Szwajcarii - 75 proc.). Jednocześnie 86 proc. ankietowanych w Polsce uważa demokrację za ważną (tylko w Grecji, Turcji, Austrii i Szwecji większy odsetek ankietowanych uznał demokrację za ważną).

59 proc. Polaków uważa, iż w Polsce jest za mało demokracji (tylko w Wenezueli, Nigerii i Indonezji odsetek osób uważających, że w ich kraju jest za mało demokracji jest wyższy).

Jednocześnie Polska jest jednym z krajów, w których poziom obawy przed ingerencją obcych sił w proces wyborczy jest najniższy - przekonanie, że do takiej ingerencji może dojść wyraża 40 proc. respondentów - odsetek ten jest niższy tylko na Węgrzech, w Rosji i w Chinach.

Z badania wynika, że ogółem 40 proc. mieszkańców krajów uznawanych za państwa demokratyczne nie uważa, aby ich kraje były w rzeczywistości demokracjami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA