fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Największy basen na południu Rosji nie dla kobiet

CC0
Największy basen w muzułmańskim Dagestanie na południu Rosji zakazał wstępu kobietom. Wywołało to oburzenie wśród obrońców praw, którzy oskarżyli kompleks sportowy o dyskryminację.

Kompleks uzdrowiskowy Anzhi Arena niedaleko Machaczkały, stolicy  Dagestanu, autonomicznej republiki, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej ogłosił w poniedziałek zmianę zasad.

"Od 20 stycznia basen będzie otwarty tylko dla mężczyzn" - poinformowano na Instagramie.

Decyzja ta doprowadziła do dyskusji wśród okolicznych mieszkańców. W Dagestanie tradycyjne wartości społeczne i konserwatywne interpretacje islamu często są sprzeczne z bardziej liberalną, europejską częścią Rosji.

Przedstawiciele basenu poinformowali, że decyzja o zakazie wstępu dla kobiet, które do tej pory mogły pojawiać się na basenie wyłącznie w piątki podczas zajęć dla kobiet, była motywowana kwestiami finansowymi.

Uznano, że utrzymywanie basenu w dni dla kobiet jest nieopłacalne, ponieważ zdarzały się sytuacje, gdy basen był pusty.

Aktywiści uważają, że wprowadzenie całkowitego zakazu dla kobiet jest sprzeczne z rosyjską konstytucją. Jedną z przeciwniczek tej decyzji jest 31-letnia Fatima Abdulkhalimova, która na basenie jest zatrudniona jako instruktorka pływania. - Myślę, że to ma związek z religią. Na basen przychodzi wielu religijnych mężczyzn - oceniła.

Trzy mieszkanki Dagestanu złożyły w sprawie zakazu skargę do prokuratury. Oskarżyły kompleks o niekonstytucyjną dyskryminację ze względu na płeć. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA