fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sąd: Prawo aborcyjne w Irlandii Płn. narusza prawa człowieka

Kenneth Allen / Royal Courts of Justice, Belfast
Północnoirlandzkie przepisy regulujące kwestię aborcji naruszają zobowiązania Wielkiej Brytanii w zakresie ochrony praw człowieka - orzekł sąd (High Court) w Belfaście.

Sprawa trafiła do sądu w związku ze skargą Sary Ewart na przepisy na podstawie których odmówiono jej prawa do aborcji.

Kobieta w 2013 roku usłyszała, że nie może przeprowadzić legalnej aborcji, pomimo tego, że lekarze stwierdzili, że jej nienarodzone dziecko nie jest w stanie przetrwać poza organizmem matki.

Sędzia Siobhan Keegan na tym etapie postępowania nie wydała jednak deklaracji o niekompatybilności północnoirlandzkiego prawa z przepisami wyższego rzędu, w świetle nowych przepisów, które mają wejść w życie w kwietniu i które będą dekryminalizować aborcję w Irlandii Północnej.

Obecnie aborcja w Irlandii Północnej jest możliwa tylko wtedy, gdy życie kobiety jest zagrożone, albo istnieje ryzyko trwałego i poważnego pogorszenia się zdrowia psychicznego lub fizycznego matki w wyniku porodu.

Fakt, że ciąża jest efektem gwałtu, kazirodztwa lub stwierdzenie uszkodzenia płodu nie są przesłankami do przeprowadzenia legalnej aborcji w Irlandii Północnej.

Ewart, po odmówieniu jej prawa do aborcji w Irlandii Północnej, wykonała aborcję w Anglii i zaczęła prowadzić kampanię na rzecz zmiany północnoirlandzkich przepisów.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA