fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kobiety na trybunach stadionów. Delegacja FIFA w Iranie

AFP
W Teheranie pojawiła się delegacja przedstawicieli FIFA w celu omówienia możliwości udziału kobiet w meczach piłki nożnej.

Na początku miesiąca Iranka, która podpaliła się po tym gdy została aresztowana za próbę wejścia na stadion piłkarski, zmarła w szpitalu w Teheranie na skutek odniesionych obrażeń.

28-latka, znana pod pseudonimem Sahar, została w marcu aresztowana, gdy przebrana za mężczyznę próbowała wejść na stadion piłkarski, by obejrzeć mecz. Ulubioną drużyną Sahar był teherański klub Esteqlal, od którego barw kobieta została w mediach społecznościowych nazwana "niebieską dziewczyną".

Od 1981 r. kobiety w Iranie nie mogą oglądać zawodów sportowych mężczyzn. Zakaz jest rygorystycznie przestrzegany, choć nie jest zapisany w prawie. W zeszłym roku ograniczenie tymczasowo zniesiono, by kobiety mogły na stadionie Teheranu oglądać transmisję z mistrzostw świata w piłce nożnej.

O zniesienie zakazu apelowała do irańskich władz FIFA. Organizacja przekazała na ręce rodziny zmarłej fanki kondolencje.

Kapitan piłkarskiej reprezentacji Iranu Masud Shojaei napisał w mediach społecznościowych, że zakaz jest przestarzały i nie będzie zrozumiany przez przyszłe pokolenia.

Dziś w Teheranie pracownicy FIFA odwiedzili ministerstwo sportu i federację piłkarską. W odpowiedzi przekazano, że poczyniono już przygotowania w celu umożliwienia kobietom oglądania spotkań. Oficjalnie będą mogły obejrzeć mecz Iran - Kambodża, który odbędzie się 10 października.

Agencja IRNA poinformowała, że delegacja odwiedziła w stolicy Iranu jeden ze stadionów. Przeprowadzono kontrole bram wejściowych i trybun dla kobiet.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA