fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Co by było gdyby II wojna światowa zakonczyła się inaczej? W Zabrzu rusza Festiwal Historii Alternatywnej

Przywódca III Rzeszy Adolf Hitler podczas pierwszej wizyty na zamku praskim, 1940 rok
Narodowe Archiwum Cyfrowe
W najbliższą sobotę, 7 września w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu (ul. 3 Maja 93) odbędzie się Festiwal Historii Alternatywnej. To nowe przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenie z Katowic współorganizowane wraz z Towarzystwem Poszukiwań Historycznych.

Podczas Festiwalu historycy, pisarze i dziennikarze będą dyskutować na temat alternatywnych wersji historii naszego kraju. W Festiwalu udział wezmą znani pisarze i publicyści m.in. Andrzej Pilipiuk, gdzie odbędzie się także premiera jego książki „Przeszłość dla przyszłości” (o godz. 11). Podręcznik opisuje wydarzenia sprzed jak i przebieg II wojny światowej zmieniając bieg historii. - Festiwal Historii Alternatywnej to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W trakcie Festiwalu przygotowujemy odrębny panel dotyczący współpracy polsko- węgierskiej w trakcie II wojny światowej - podkreśla Monika Kobylańska, rzeczniczka IPN Katowice.

Np. o godz. 13 będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym nt "Polska - Rosja XIX i XX wieku. Inna wersja naszych losów” z udziałem: Adama Przechrzty, Krzysztofa Trackiego, Wojciecha Harpuli.

Na Festiwalu będzie można skorzystać z kiermaszu książek, posłuchać muzyki - zagrają zespoły Hungarica i Pozytywka oraz Przemysław Majewski i Bartłomiej Kurowski. Węgierski zespół zaśpiewa polskie patriotyczne piosenki w nowych, ciekawych aranżacjach, jednocześnie popularyzując polską historię na Węgrzech. Podczas Festiwalu odbędzie się premierowy pokaz filmu „Operacja Ząb Tygrysa" w reż. Bartosza Paducha. Film jest ekranizacją fragmentu podręcznika historii alternatywnej Pilipiuka. Film jest zainspirowany autentycznymi dokumentami historycznymi na podstawie których planowano atak Wojska Polskiego na niemiecką wtedy kopalnię Guido w Hindenburgu ( obecnie Zabrze). W czasie Festiwalu odbędą się także inne wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek i wystawa plakatów.

Wstęp wolny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA