fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Owoc liczi zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje prawie 50 dzieci

AdobeStock
Jak informuje CNN, w Indiach zaledwie w ciągu 10 dni zmarło co najmniej 47 dzieci. Ma to związek z ostrym zapaleniem mózgu spowodowanym zjedzeniem owocu liczi.

Jak informuje CNN, dzieci zmarły w szpitalach w mieście Muzaffarpur znajdującym się w stanie Bihar, rejonie znanym z uprawy owocu liczi. Jak powiedział Ashok Kumar Singh z departamentu zdrowia, u większości pacjentów stwierdzono nagły spadek poziomu glukozy we krwi. 

Władze poinformowały, że łącznie w placówkach leczniczych w mieście Muzaffarpur zarejestrowano łącznie 179 takich przypadków, ale związane z owocem zgony miały miejsce tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni.

W miejscowościach, w których liczi jest uprawiane, co roku stwierdza się u ludzi zapalenie mózgu spowodowane zjedzeniem tego owocu. - W tym roku liczba przypadków nieco wzrosła. Fala upałów była zbyt intensywna i trwała zbyt długo - podkreślił Singh.

Amerykańscy naukowcy stwierdzili w 2015 roku, że w liczi znajduje się między innymi niebezpieczna dla zdrowia hipoglicyna A. Na zagrożenie związane z jedzeniem tego owocu narażone są głównie niedożywione dzieci oraz ci, którzy jedzą je na pusty żołądek. - Międzynarodowi eksperci powiedzieli nam, że liczi mają jakąś toksynę, która trafia do złogów w wątrobie tych dzieci, a kiedy temperatura wzrasta, te toksyny są uwalniane - powiedział Kumar. - Faktem jest, że Muzaffarpur to obszar uprawy liczi. Podejrzewamy, że owoc ten ma w tym jakąś rolę. Ale prawdą jest również, że gdy temperatura spadnie i przyjdą deszcze, nie będzie więcej takich przypadków. Z liczi, czy bez - dodał. 

Urzędnicy państwowi wydali ostrzeżenia, doradzając rodzicom, aby zapewnili dzieciom nawodnienie i nie kładli ich spać z pustym żołądkiem.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA