fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Zdrowy pies uśpiony i pochowany z właścicielką

adobestock
W Stanach Zjednoczonych rozgorzała debata po uśpieniu zdrowego psa i pochowaniu razem z jego właścicielką - na jej życzenie.

Śmierć pieska z Wirginii wywołała oburzenie i debatę na temat tego, czy można zabić zdrowe zwierzę domowe i pogrzebać je z właścicielem, zgodnie z życzeniem umierającego.

Emma z rasy shih tzu została w marcu uśpiona i skremowana zgodnie z wolą właścicielki. Pies został poddany eutanazji mimo wysiłków pracowników schroniska dla zwierząt, którzy spędzili dwa tygodnie próbując nie dopuścić do spełnienia woli zmarłej kobiety. Emma, jak pisze Associated Press, została zabrana do weterynarza, tam uśpiona, a następnie przewieziona do centrum kremacji zwierząt domowych w Richmond w Wirginii.

Carrie Jones, kierowniczka Chesterfield Animal Services, powiedziała, że nie można uśmiercać zdrowego zwierzęcia, dla którego spokojnie można byłoby znaleźć nowy dom. W Wirginii zwierzęta są uważane za własność osobistą, a według Amerykańskiego Towarzystwa Weterynaryjnego weterynarze mogą dokonywać eutanazji w takich przypadkach. Publiczne cmentarze nie pozwalają na pogrzebanie zwierzęcia razem z właścicielem, ale można to zrobić na cmentarzu prywatnym lub rodzinnym, media podkreślają więc, że dyskusja nie dotyczy prawa, a raczej etycznych aspektów.

Według doniesień AP, parlament Wirginii rozważa obecnie opracowanie projektu ustawy, która ma zlikwidować luki prawne w odniesieniu do grzebania razem szczątków ludzkich i zwierzęcych.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA