fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Znak Polski Walczącej wśród symboli nazistowskich

Instagram, greenpointers
Grupa mieszkańców dzielnicy Greenpoint w Nowym Jorku wydała ulotki zatytułowane „Naziści precz z Greenpointu”. To reakcja na pojawiające się na murach symbole nazistowskie. Wśród nich pojawiła się także powstańcza „kotwica”.

Sprawa nagłośniona została przez portal Greenpointers oraz polonijne Radio Rampa, które działa w Nowym Jorku. 

Jak informuje TVP Info, ulotka rozprowadzana w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint jest odpowiedzią na narastającą liczbę przestępstw z nienawiści, które wymierzone są w mniejszość żydowską oraz Afroamerykanów mieszkających w Nowym Jorku i pojawiające się na murach symbole nazistowskie. Osoby, które odpowiadają za stworzenie ulotki wzywają do ich zamazywania lub zrywania. 

Wśród wymienionych na ulotce symboli, które używane są przez nazistowskie organizacje znalazła się również powstańcza „kotwica”. Znak Polski Walczącej został podpisany jako symbol Armii Krajowej, przejęty przez polskich i polsko-amerykańskich faszystów - informuje TVP Info. 

Sprawą oburzony jest Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. „Przypisywanie jakichkolwiek faszystowskich konotacji użyciu tego znaku jest manipulacyjne, fałszywe i wydaje się podstępną próbą zdyskredytowania tego pięknego symbolu, który zachowuje ważne współczesne znaczenie dla milionów Polaków” - czytamy we wpisie dyplomaty na Twitterze. 

Źródło: Greenpointers, TVP Info, usa.se.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA