fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finlandia: Swastyki na ulicach stolicy w dniu niepodległości

AFP
Fińska policja zapowiedziała śledztwo ws. neonazistów powiewających flagami ze swastykami na przedmieściu Helsinek. Cztery osoby zostały aresztowane.

Przez Helsinki przeszły w czwartkowy wieczór dwie demonstracje. Neonazistowska demonstracja pod hasłem "Kohti vapautta" (fin. "w stronę wolności") liczyła 200-300 osób - według szacunków policji.

Kontrdemonstracja złożona z 2 tysięcy osób organizowana była pod hasłem "Helsinki bez nazistów".

Ok. 17:30 policja musiała rozdzielać neonazistów i antyfaszystów, którzy starli się na zalesionym terenie za Stadionem Olimpijskim w Helsinkach.

Minister finansów Finlandii komentował neonazistowską demonstrację na Twitterze pisząc, że "fińscy weterani nie walczyli po to, aby flagi nazistowskie powiewały nad krajem". "Finlandia walczyła o niepodległość, aby jej mieszkańcy mogli żyć w bezpiecznym i spokojnym kraju, gdzie panuje godność człowieka".

Z kolei przewodniczący Sojuszu Lewicy Li Andersson napisała na Twitterze "swastyki w Helsinkach w Dniu Niepodległości - jakie to straszne. Ci 'nacjonaliści' pokazują, że naprawdę są nazistami".

Jak pisze yle.fi w ostatnich latach w dniu, w którym Finowie świętują uzyskanie niepodległości w 1917 roku dochodzi do coraz bardziej licznych demonstracji skrajnej prawicy.

6 grudnia 1917 roku 1917 Finlandia, dotąd zależna od carskiej Rosji, ogłosiła niepodległość. 31 grudnia bolszewicy, którzy rządzili wówczas Rosją, uznali niepodległość tego kraju.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA