fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy praworządność w Polsce jest zagrożona?

AFP
Czy praworządność w Polsce jest zagrożona? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Irlandzki Wyższy Sąd Apelacyjny zapytał TSUE o to, co ma brać pod uwagę, badając, czy wydać zgodę, czy też odmówić wydania do Polski naszego obywatela, podejrzanego o udział w gangu. Polski sąd wystawił na niego europejski nakaz aresztowania (ENA). Irlandzki sąd uznał, że ostatnie reformy przeprowadzane przez polski rząd na tyle silnie mogą ograniczać niezależność sądownictwa, że podejrzany może nie mieć możliwości skorzystania w pełni z prawa do rzetelnego procesu. Irlandzki sąd przywołał krytyczną wobec „dobrej zmiany" w polskich sądach opinię Komisji Weneckiej i zastosowanie wobec Polski unijnej procedury ochrony praworządności.

- W podziale na płeć, opinię o zagrożeniu praworządności w Polsce podziela 52 proc. mężczyzn i 47 proc. kobiet. Odpowiadają tak również częściej osoby mające 50 i więcej lat (55 proc.), badani z miast  liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców (55 proc.), ankietowani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (62 proc.) i respondenci mieszkający w województwie lubuskim (85 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

We wcześniejszym sondażu SW Research dla serwisu rp.pl największy odsetek ankietowanych uznał, że Parlament Europejski powinien zajmować się kwestią praworządności w Polsce. Przeciwnego zdania był jednak mniejszy odsetek respondentów.
Polska znalazła się na 25. miejscu na świecie w rankingu praworządności. Pogarsza się ocena ochrony praw podstawowych i ograniczeń dla rządzących.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA