fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Niemcy: Rodzice zatrzymani na lotniskach. Chcieli wyjechać na wakacje za wcześnie

adobestock
Bawarska policja zatrzymała na dwóch lotniskach rodziców dwadzieściorga dzieci za zabranie ich na wakacje przed oficjalnym rozpoczęciem wolnego z okazji Zielonych Świątków.

Wagary to w Niemczech wykroczenie administracyjne. Jest traktowane poważnie i rodzice mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli dzieci w wieku od 6 do 16 lat nie przyjdą do szkoły bez zwolnienia.

Urzędnicy na lotnisku w Norymberdze zajęli się jedenastoma przypadkami rodziców, którzy umożliwili swoim dzieciom opuszczenie szkoły w celu wcześniejszego wyjazdu na urlop. Na lotnisku w Memmingen zanotowano dziewięć takich przypadków.

Wykroczenia zostały zgłoszone do okręgowych biur administracyjnych i teraz to władze lokalne zdecydują, czy na rodziców nałożyć grzywnę - powiedział rzecznik policji z portu lotniczego w Memmingen.

W Monachium, na największym bawarskim lotnisku, policja również zwracała uwagę na rodziców podróżujących z dziećmi w wieku szkolnym, ale nie zanotowała tam żadnych wypadków wagarów.

Możliwe powody, dla których rodzice decydują się na złamanie prawa, to tańsze loty i mniej zatłoczone drogi i docelowe miejsca podróży - podkreśla agencja DPA.

Bawarski minister edukacji Bernd Sibler określił obowiązek szkolny (niem. Schulpflicht) jako cenną zaletę. - Apeluję do wszystkich rodziców, aby byli świadomi swojej pozycji wzorca osobowego, jeśli chodzi o rozpoczęcie swoich wakacji - powiedział.

W Bawarii i Badenii-Wirtembergii dzieci w wieku szkolnym mają dwa tygodnie wakacji od soboty przed świętem Zesłaniem Ducha Świętego. Większość landów w Niemczech zapewnia uczniom tylko trzydniowe wolne (w tym roku 19-21 maja). W Niemczech nie ma ogólnokrajowych przepisów dotyczących obowiązku szkolnego - decydują o nim kraje związkowe.

Jak podaje "Bayerischer Rundfunk", jeśli uczeń jest nieobecny w szkole bez wystarczającego usprawiedliwienia, rodzice mogą otrzymać ostrzeżenie lub grzywnę, określoną przez lokalne władze. Grzywny za wagary zaczynają się od kilku euro za dzień nieobecności, ale mogą być wysokie nawet do tysiąca euro.

W Berlinie w 2013 roku matka, której syn opuścił tysiąc dni w szkole, została ukarana grzywną w wysokości 2,5 tys. euro za naruszenie obowiązku opieki i edukacji.

Źródło: rp.pl/ DPA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA