fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Hiszpania zrobiła pierwszy krok ku legalizacji eutanazji

adobestock
Niższa izba hiszpańskiego parlamentu zagłosowała w czwartek za dalszym procedowaniem projektu ustawy o legalizacji eutanazji.

Za dalszymi pracami nad ustawą zagłosowało 173 parlamentarzystów, przeciwko było 135, a 32 wstrzymało się od głosu. Projekt został pierwotnie opracowany przez zgromadzenie regionalne Katalonii.

Rzeczniczka parlamentu podkreśliła w rozmowie z agencją AFP, że to pierwszy raz, kiedy ustawa, której celem jest zalegalizowanie eutanazji, z powodzeniem pokonała pierwszą przeszkodę na drodze do uchwalenia. Wcześniejsze pomysły odrzucane były na samym początku procesu legislacyjnego.

Celem ustawy jest zmiana części art. 143 hiszpańskiego kodeksu karnego. Obecnie istnieje przepis o tzw. godnej śmierci, ale zakazana jest jakakolwiek ingerencja w terapię, która przyspiesza śmierć pacjenta. Nie można też wspierać w procesie samobójstwa osoby cierpiącej z powodu "poważnej, śmiertelnej choroby lub powodującej poważne, trwałe i trudne do zniesienia dolegliwości". Obecnie w Hiszpanii osoby cierpiące na nieuleczalne choroby mogą tylko odmówić dalszego leczenia.

Proponowana ustawa zalegalizowałaby spowodowanie lub pomoc w spowodowaniu "niezawodnej, spokojnej i bezbolesnej śmierci" osoby cierpiącej z wymienionych powodów, jeśli nastąpi to po "prośbie konkretnej, nieprzymuszonej i jednoznacznej".

Według sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą Metroscopia w marcu 2017 roku, 84 proc. ankietowanych Hiszpanów opowiedziało się za umożliwieniem osobom w terminalnej fazie choroby pomocy przy "bezbolesnym umieraniu".

Przeciwko projektowi opowiedziała się w czwartek największa w parlamencie konserwatywna Partia Ludowa. Socjalliberalni Obywatele - Partia Obywatelska (hiszp. Ciudadanos) wstrzymali się od głosu, podczas gdy wszystkie inne ugrupowania - większość z nich lewicowa - głosowały "za".

 

Źródło: rp.pl/ thelocal.es
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA