fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwajcaria: Polityk Zielonych walczy o prawo do palenia

123RF
Szwajcarski polityk pozywa federalnego operatora kolejowego SBB do sądu uznając, że zakaz palenia papierosów na peronach to "krok za daleko".

Dietrich Weidmann, polityk Liberalnej Partii Zielonych, który sam - jak zapewnia - jest niepalący, zaskarżył do sądu w Zurychu wprowadzenie przez SBB częściowego zakazu palenia na peronach kolejowych w Zurychu, Bazylei i Nyonie.

Jego zdaniem zakaz jest "niewłaściwy" i narusza wolności obywatelskie.

- SBB nie ma prawa zakazywać ludziom palenia. (Spółka) powinna skoncentrować się na swojej działalności i nie działać jako guru w kwestiach zdrowia i moralności - powiedział Weidmann w rozmowie z "20 Minuten". 

Zdaniem Weidmanna palenie w zamkniętych pomieszczeniach i budynkach stwarza zagrożenie dla zdrowia niepalących, ale zakazywanie palenia w miejscach publicznych, na otwartej przestrzeni - jego zdaniem - posuwa się za daleko i nie ma podstaw prawnych. 

Tymczasem prawnik Thilo Pachmann wyjaśnia w rozmowie z "20 Minuten", że SBB ma prawo ustanawiać reguły obowiązujące na dworcach ale - co ciekawe - nie może nakładać kar za ich nieprzestrzeganie, chyba że otrzyma dodatkowe uprawnienia.

Rzecznik SBB poinformował, że spółka na razie "grzecznie prosi" pasażerów o przestrzeganie reguł.

Weidmanna to jednak nie przekonuje. Jego zdaniem jeśli dziś zgodzi się na zakaz palenia, "jutro mogą zakazać mu noszenia kapelusza".

Palenie w pociągach i w budynkach dworców jest w Szwajcarii zakazane od 2005 roku.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA