fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Co dziesiąty Fin żył w biedzie. Czyli za 5 tys. złotych

Fotorzepa, Marta Bogacz
623 tys. mieszkańców Finlandii - czyli ok. 11,5 proc. populacji kraju - było narażonych na życie w biedzie w 2016 roku - informuje fiński Urząd Statystyczny. Progiem, poniżej którego w Finlandii mówi się o życiu w biedzie jest sytuacja, w której żyjąca samotnie osoba musi przeżyć miesięcznie za 1200 euro lub mniej (równowartość nieco ponad 5 tys. złotych).

Co trzecia osoba żyjąca w 2016 roku w biedzie należała do najmłodszej grupy wiekowej - czyli miała od 18 do 34 lat. Co druga z tych osób kontynuowała jeszcze edukację.

Fiński urząd statystyczny odnotowuje, że odsetek najmłodszych Finów wśród najbiedniejszych mieszkańców kraju zwiększa się - jeszcze w 2007 roku stanowili oni 25 proc. tej grupy (dziś - ok. 33 proc.).

Jednocześnie maleje odsetek Finów w wieku 35-49 lat oraz Finów którzy osiągnęli już wiek emerytalny wśród najuboższych mieszkańców kraju.

Fiński Urząd Statystyczny przyjmuje, że osoba żyje w biedzie jeśli jej dochód wynosi poniżej 60 proc. średniej krajowej. 

W 2016 roku próg ubóstwa wyznaczały zarobki na poziomie 14430 euro rocznie lub 1200 euro miesięcznie - przy czym chodzi o dochód już po odliczeniu podatków.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA