fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwajcaria: Nie zapłacą mniej niż 72 zł za godzinę

123RF
Po czterech latach debaty parlament kantonu Jura zagłosował za przyjęciem płacy minimalnej na poziomie 20 franków szwajcarskich za godzinę (ok. 72 złote).

W 2013 roku mieszkańcy Jury w referendum opowiedzieli się za wprowadzeniem w kantonie płacy minimalnej.

Od tego czasu parlament kantonu dwukrotnie odmówił zgody na debatę nad takim postulatem - ostatecznie został jednak zmuszony do tego przez lokalny Sąd Konstytucyjny.

W drugim czytaniu projektu przepisów w tym zakresie zdecydowano się podnieść sugerowaną przez rząd kantonu minimalną płacę z 19,25 do 20 franków za godzinę.

- 20 franków to minimum niezbędne by dorosła, mieszkająca samotnie osoba pokryła swoje podstawowe potrzeby - powiedział członek lokalnego parlamentu Ivan Godat.

Pracodawcy mają dwa lata by dostosować się do nowych przepisów.

Jura jest drugim kantonem, który wprowadził płacę minimalną. Minimalne wynagrodzenie w wysokości 20 franków za godzinę już w 2013 roku wprowadził kanton Neuchâtel. Po zaskarżeniu tych przepisów do Federalnego Sądu Konstytucyjnego w sierpniu tego roku orzekł on, że są one zgodne z prawem.

Wprowadzenie płacy minimalnej na szczeblu federalnym zostało odrzucone w 2014 roku przez większość mieszkańców kraju w referendum. 

Płaca minimalna przyjęta przez władze kantonów Jury i Neuchâtel jest wyższa niż minimalna płaca w jakimkolwiek innym kraju świata (ponad dwukrotnie wyższa niż w Niemczech, niemal trzykrotnie wyższa niż w USA.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA