fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Japonia: Szkoła kazała nastolatce zmienić kolor włosów

123RF
18-latka domaga się 2,2 mln jenów (ok. 19 tys. dolarów) odszkodowania od lokalnych władz prefektury Osaka za to, że publiczna szkoła średnia, do której uczęszcza, zażądała od niej przefarbowania naturalnych, kasztanowych włosów, na czarny kolor grożąc, że jeśli tego nie zrobi, nie będzie mogła uczestniczyć w lekcjach.

Władze prefektury, którym podległa szkoła średnia w Habikino, do której uczęszcza dziewczyna, wnioskują, by sąd w Osace oddalił pozew nastolatki.

Matka 18-latki poinformowała dyrekcję szkoły przed rozpoczęciem roku szkolnego, że kasztanowy to naturalny kolor włosów jej córki. Mimo to nauczyciele regularnie domagali się, by dziewczyna przefarbowała włosy na czarny kolor - czytamy w pozwie jaki trafił do sądu.

Dziewczyna miała kilkakrotnie próbować dostosować się do wymogów, farbując włosy na czarny kolor - co miało doprowadzić m.in. do pojawienia się na jej głowie wysypki w wyniku intensywnego farbowania - ale za każdym razem nauczyciele mieli twierdzić, iż włosy 18-latki nie są wystarczająco czarne. Dziewczynie miano grozić wykluczeniem z udziału w lekcjach.

Matka, podczas wizyty w szkole usłyszała od dyrekcji, że regulamin szkoły wymaga, aby wszyscy uczniowie mieli czarne włosy.

Pozywająca uważa, że wymogi stawiane jej przez szkołę są nadużyciem, ponieważ częste farbowanie włosów odbija się negatywnie na jej zdrowiu. W efekcie dziewczyna przestała uczęszczać do szkoły we wrześniu 2016 roku.

Prawnik nastolatki, Yoshiyuki Hayashi twierdzi, że chociaż formalnie dziewczyna wciąż jest uczennicą szkoły, jej nazwisko zniknęło z dziennika.

Władze prefektury odpowiadają, że zasady dotyczące koloru włosów uczniów są autonomiczną decyzją dyrekcji każdej szkoły i odmawiają komentarza ws. pozwu.

Jak pisze agencja Kyodo wiele szkół średnich w Japonii zakazuje uczniom farbowania włosów, a osoby, których naturalny kolor włosów jest kasztanowy (większość Japończyków to bruneci i brunetki) muszą przedstawiać zaświadczenia, iż kolor ich włosów od urodzenia jest inny niż czarny.

Źródło: Kyodo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA