Ateiści i agnostycy uważają, że mają otwarte umysły, ale w rzeczywistości są mniej tolerancyjni na inne światopoglądy niż ludzie wierzący - przekonują badacze z Katolickiego Uniwersytetu w Leuwen (Belgia) powołujący się na wyniki badań.
Autorzy powyższej tezy odwołują się do badania, przeprowadzonego na grupie 788 osób z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.
Poniżej dalsza część artykułu
Ludzie wierzący "zdają się lepiej odbierać odmienny od swojego punkt widzenia" - twierdzą psychologowie społeczni pracujących na uczelni w Leuwen.
Filip Uzarevic, współautor badań w tym zakresie podkreśla, że przekaz, jaki ma płynąć z tych ustaleń brzmi: zamknięty umysł niekoniecznie jest domeną osób religijnych.
- Kiedy zmierzyliśmy skłonność do przyjmowania poglądów odmiennych i sprzecznych z przekonaniami danej osoby, to ludzie religijni okazywali większą otwartość - podkreśla Uzarevic.
W badaniu wzięło udział 445 ateistów i agnostyków, 255 chrześcijan, 37 buddystów, muzułmanów i Żydów.
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.