fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zrzeczenie się dziedziczenia a prawo do zachowku - orzecznictwo SN

Adobe Stock
Sąd Najwyższy przyjął, że umowa o zrzeczenie się dziedziczenia to w szerokim ujęciu również umowa o zrzeczenie się prawa do zachowku.

Z reguły dziedziczenie wiąże się z przysporzeniem i przejęciem po spadkodawcy całości lub części jego majątku. Spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki zmarłego w udziale przypadającym im z ustawy lub testamentu. Dziedziczenie nie jest jednak przymusowe – osoba należąca do kręgu spadkobierców ustawowych nie musi stać się po śmierci spadkodawcy jego następcą prawnym. Decyzję o niedziedziczeniu można podjąć po śmierci spadkodawcy, wyrażając ją poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Można również za życia spadkodawcy umówić się z nim, że dziedziczyć się po nim nie będzie. Kodeks cywilny dopuszcza bowiem możliwość zawarcia za życia spadkodawcy ze spadkobiercą (ale tylko ustawowym!) umowy o zrzeczenie się dziedziczenia.

Zasadą jest zakaz zawierania umów dotyczących spadku po sobie żyjącej (art. 1047 k.c.). Wyjątkowo i tylko w sytuacjach i formie przewidzianej w kodeksie cywilnym można umownie zmodyfikować krąg spadkobiercó...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA