fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Smog

Jak polskie miasta przeganiają smog

Adobe Stock
Wzmocnienie komunikacji miejskiej, dopłaty do wymiany pieców i kontrole, czym mieszkańcy palą w piecach - miasta coraz aktywniej walczą ze smogiem

Duże zmiany w najbliższych miesiącach czekają mieszkańców Wrocławia. Władze miasta chcą zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. Będzie m.in. więcej połączeń i tańsze bilety okresowe. Zmniejszą się ceny biletów okresowych imiennych: 30-dniowego na wszystkie linie z 98 zł na 90 zł, 60-dniowego na wszystkie linie ze 180 zł na 170 zł, semestralnego na dwie dowolne linie z 250 zł na 230 zł i 30-dniowego aglomeracyjnego na wszystkie linie z 86 zł na 72 zł.

– Wśród 100 zadań na pierwsze 100 dni mojej prezydentury mieściło się wiele kwestii dotyczących komunikacji miejskiej, która podczas całej mojej kadencji będzie szczególnie istotna – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W Łodzi 15 lutego rusza trzecia edycja miejskiego programu wymiany pieców na ekologiczne. Chętni mogą otrzymać do 80 proc. bezzwrotnej dotacji. Do 7 tys. zł brutto na zamianę ogrzewania w lokalach w nieruchomościach wielorodzinnych. A do 50 tys. zł na podłączenie do sieci cieplnej lub gazowej nieruchomości wielorodzinnych, wspólnotowych i prywatnych.

Poznań prowadzi akcję „Trzymaj ciepło” umożliwiającą bezpłatne badania termowizyjne budynków. – Nabór już się rozpoczął, ale nadal istnieje możliwość zapisu. Czekamy na kolejne osoby – zachęca Katarzyna Kierzek-Koperska, wiceprezydent Poznania. Jak dodaje, utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń.

Ze smogiem walczy również Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski rozbudował ratusz o nową komórkę – Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Ogłoszony został też konkurs na dyrektora tego biura. Kandydaci mają przedstawić „max. pięć stron A4 pisemnej koncepcji funkcjonowania Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej”.

Liderem miast w walce ze smogiem chcą zostać Kielce. W związku z tym pod koniec lutego zorganizowany tam zostanie I Kongres Ekologii Powietrza. Celem ma być poszerzenie wiedzy naukowej na temat zjawiska smogu, promowanie programów antysmogowych oraz debata o rozwiązaniach dobrych dla miast i regionu.

Mieszkańcy Bydgoszczy otrzymali system służący do oceny dokładnego rozkładu zanieczyszczeń powietrza. Dzięki modelowaniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń uzyskano ich czasowy i przestrzenny rozkład na terenie całego miasta. Bydgoszczanie mogą sprawdzić, jaki jest i jaka będzie jakość powietrza dla każdego dowolnie wybranego miejsca.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA