fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

OT pisze o sukcesie "Terytorialsów" sprzed 100 lat

Rafał M. Socha (Azymut) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
"Pierwszy nalot bombowy polskiego lotnictwa był możliwy dzięki zdobyczom ówczesnych Wielkopolskich Terytorialsów" - czytamy na profilu Wojsk Obrony Terytorialnych na Twitterze.

Chodzi o wydarzenia z 9 stycznia 1919 r. kiedy to w czasie powstania wielkopolskiego z lotniska na Ławicy odbył się pierwszy nalot bombowy w historii polskiego lotnictwa, zakończony sukcesem. Wcześniej, w czasie bitwy o Ławicę, powstańcy zdobyli dużą ilość niemieckiego sprzętu lotniczego.

Wielu internautów zaskoczyło jednak nazywanie powstańców wielkopolskich mianem "Terytorialsów". Wojska Obrony Terytorialnej, jako wyodrębniony rodzaj sił zbrojnych, istnieją w polskiej armii od 1 stycznia 2017 roku. Wcześniej brygady obrony terytorialnej działały w ramach wojsk lądowych (formowano je w latach 90-tych, rozformowywano w pierwszej dekadzie XXI wieku).

"Nie podpinajcie WOT-u pod historię, która nie ma z nim nic wspólnego" - skomentował na Twitterze jeden z internautów. Inny zastanawiał się jak OT "wybrnie z nadchodzącej rocznicy gdy styczniowi terytorialsi byli rozbrajani przez chłopów z widłami".

"Praprzodków terytorialsów szukałbym gdzieś w okolicach epoki jaskiniowej uzbrojonych w maczugi" - kpił inny użytkownik Twittera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA