fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kancelaria Sejmu nie wykona polecenia sądu w Olsztynie ws. list poparcia do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn
IUSTITIA, Twitter
Kancelaria Sejmu, zamiast list poparcia do KRS, przesłała dziś do olsztyńskiego sądu wniosek o uchylenie postanowienia, które wydał 20 listopada sędzia Paweł Juszczyszyn - informuje portal Onet.

Portal Onet.pl przypomina, że dzisiaj mija termin, do którego Sejm miał czas, by wypełnić prawomocne postanowienie sądu.

Listy poparcia do KRS do dziś pozostają tajne - a sędzia Paweł Juszczyszyn, zgodnie z wytycznymi unijnego Trybunału Sprawiedliwości chciał się upewnić, czy wszyscy kandydaci do nowej Rady mieli wymaganą ilość podpisów oraz czy ich powołanie było w pełni legalne.

Sędziego Juszczyszyna najpierw z delegacji do sądu okręgowego z dnia na dzień odwołał minister Zbigniew Ziobro. Później rzecznik dyscyplinarny postawił mu zarzuty i wreszcie, prezes olsztyńskiego sądu rejonowego - oraz członek nowej KRS Maciej Nawacki - na miesiąc zawiesił sędziego w czynnościach służbowych.

Jak poinformowała portal Onet rzeczniczka SO w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska, dziś do sądu dotarła odpowiedź Kancelarii Sejmu.

"W dniu 3 grudnia 2019 r. do sprawy o sygn. akt IX Ca 1302/19 zarejestrowanej w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęło pismo Kancelarii Sejmu z wnioskiem o dokonanie przez sąd (...) reasumpcji postanowienia z 20 listopada 2019 r. poprzez jego uchylenie" - pisze sędzia Żegarska.

Jak wyjaśnia, Kancelaria Sejmu uzasadniła swój wniosek "argumentując, że udostępnienie sądowi żądanych wykazów prawdopodobnie mogłoby narazić Kancelarię Sejmu na odpowiedzialność administracyjną oraz cywilnoprawną z tytułu naruszenia ochrony danych osobowych obywateli".

"Ponadto, Kancelaria Sejmu podniosła, że przed przystąpieniem do przetwarzania danych osobowych obywateli w sposób wskazany przez Sąd Okręgowy w Olsztynie zachodzi konieczność konsultacji z organem nadzorczym. W związku z tym Kancelaria Sejmu zwróciła się do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zajęcie stanowiska w przedmiocie zgodności przetwarzania danych osobowych obywateli popierających kandydatów na członków KRS, jak również tych, którzy wycofali swoje poparcie z zasadami ochrony danych osobowych przewidzianymi w RODO" - dodaje rzeczniczka olsztyńskiego SO.

Podkreśla, że - choć w postanowieniu sędziego Juszczyszyna nieudostępnienie list mogło być ukarane grzywną - sąd ma w tej sprawie "związane ręce". "Akta sprawy zostały w dniu 26 listopada 2019 r. przesłane do Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. W związku z tym Sąd Okręgowy w Olsztynie aktualnie nie może podejmować żadnych decyzji procesowych w tej sprawie" - kwituje sędzia Żegarska.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA