fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Radcowie zaniepokojeni działaniami Ministerstwa Sprawiedliwości ws. sędziów

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych wydało stanowisko, w którym wyraża swoje głębokie zaniepokojenie ostatnimi działaniami Ministerstwa Sprawiedliwości wpływającymi na wykonywanie zawodu sędziego i gwarancje niezawisłości sędziowskiej.

Jak czytamy w stanowisku Prezydium KRRP, ingerowanie władzy wykonawczej w sferę władzy sądowniczej pozbawia polski wymiar sprawiedliwości atrybutu niezależności, sędziów niezawisłości, a obywateli prawa do rzetelnego procesu gwarantowanego zarówno w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w aktach prawa międzynarodowego, których Polska jest stroną.

Prezydium KRRP przypomina, że istnienie niezależnego krajowego sądownictwa jest warunkiem, bez spełnienia którego nie mogłoby być ono częścią europejskiego wymiaru sprawiedliwości, którego fundamentem jest wzajemne zaufanie. - Nierespektowanie niezależności sądownictwa przez władzę wykonawczą jest naruszeniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zobowiązań Polski jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej - podkreślono w stanowisku.

Przypomnijmy, iż w ubiegły poniedziałek sędzia Paweł Juszczyszyn został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Decyzja o odwołaniu miała być podyktowana podważeniem statusu sędziego niższej instancji, od którego wyroku rozpoznawał apelację.

Sędzia wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA