fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ziobro działa jak Pawłow - prof. Matczak o sprawie sędziego Juszczyszyna

Marcin Matczak
rp.pl
- Minister chce wyrobić w sędziach odruch bezwarunkowego posłuszeństwa. Działa jak Pawłow - powiedział prof. Marcin Matczak komentując dla Onetu decyzję Zbigniewa Ziobry o odwołaniu z delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna.

Zdaniem prof. Matczaka z  Uniwersytetu Warszawskiego decyzją o odwołaniu sędziego z delegacji Zbigniew Ziobro dał Europie kolejne argumenty, by kwestionować niezależność sądownictwa w Polsce.

Czytaj też:

Juszczyszyn: sędzia nie może bać się polityków

MS: Juszczyszyn bezprawnie podważył status sędziego

Sędzia Juszczyszyn powinien poczekać na SN

Odwołanie sędziego z delegacji nie może być represją

- To tak, jakby pan minister był wielkim pomocnikiem TSUE. Trybunał mówi o zależności polskich sądów od władzy, a minister tę zależność w praktyce pokazuje - mówił prawnik.

Podkreślał, że Zbigniewowi Ziobrze zależy na całkowitym podporządkowaniu sobie sędziów.

- Mają mieć wobec niego bezwarunkowy odruch posłuszeństwa. Działa jak Pawłow. Konsekwencje takiego działania mogą być bardzo poważne. Wyroki polskich sądów nie będą uznawane w Unii, a Polska może zostać pozbawiona funduszy unijnych z powodu naruszania praworządności - mówił prawnik.

Zdaniem prof. Matczaka, karząc sędziego Juszczyszyna za niewygodne dla władzy postanowienie, minister Ziobro wprost pokazał, jaką patologią jest tego rodzaju zależność sędziów od polityka.

- Pokazał, że każdy sędzia, który postąpi wbrew woli władzy, zostanie ukarany. Ci absolutnie lojalni będą, co oczywiste, wynagrodzeni. O tym właśnie mówił w swoim wyroku TSUE, pokazując, jak niszcząca może być zależność na linii: rządzący - sędziowie - stwierdził prof. Matczak w rozmowie z Onetem. - Minister Ziobro poniekąd dał nam wszystkim prezent, bo pokazał, do czego prowadzi takie patologiczne uwikłanie sędziów w zależność od polityków. Pokazał tym samym, o co TSUE chodzi, gdy mówi, że sądownictwo UE musi być niezależne - dodał prawnik.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA