fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Matczak: kandydaci PiS to tragedia dla Trybunału Konstytucyjnego

Marcin Matczak
rp.pl
- Zastanawiałem się , czy PiS mógłby zgłosić bardziej kontrowersyjnych kandydatów do TK. Jest to bardzo trudne. Myślę, że jakby Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro kandydowali do Trybunału Konstytucyjnego, to mogłoby to być bardziej kontrowersyjne – w programie "Onet Rano." o ogłoszeniu przez PiS kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego mówił prof. Marcin Matczak.

- To nie jest żadne święto. To jest tragedia dla Trybunału Konstytucyjnego z wielu powodów - dodał gość "Onet Rano".

Zdaniem Matczaka jest to policzek wymierzony we wszystkich, dla których praworządność jest ważna.

- Wydaje mi się, że ten ruch jest specjalnie obliczony na taką prowokację, żebyśmy teraz dyskutowali i się wzburzali - powiedział. - Takich ruchów było bardzo wiele - dodał.

Według prawnika niewiarygodne jest to, że Piotrowicz, który jest symbolem łamania konstytucji teraz ma nagle o nią dbać.

- W jaki sposób można zaproponować do TK panią poseł Pawłowicz, która w jednym z wywiadów powiedziała, że flaga Unii Europejskiej jest szmatą – pytał Matczak. - Jaki to jest sygnał dla Unii Europejskiej, kiedy rząd dużego, ważnego państwa w UE wybiera taką osobę do najważniejszego sądu. W jaki sposób pani Pawłowicz będzie decydowała o zgodności prawa unijnego z Konstytucją - dodał.

Profesor uważa, że jest to sytuacja, w której prywatny interes partii ponownie stawia się ponad polską racją stanu.

- To jest wyraźny stygnął pogardy dla Unii Europejskiej - podsumował.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA