fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prof. Małgorzata Gersdorf otrzymała w Niemczech kolejną nagrodę

Małgorzata Gersdorf
Fotorzepa, Robert Gardziński
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf otrzymała w Niemczech nagrodę „Internationale Demokratiepreis Bonn” informuje Deutsche Welle. Jej laureatami byli m.in. Václav Havel i „Reporterzy bez Granic”.

- Prof. Gersdorf została nagrodzona za  „niestrudzone zaangażowanie" na rzecz niezależnego wymiaru sprawiedliwości -  uzasadnił w Bonn Ansgar Burghof, przewodniczący stowarzyszenia „Internationale Demokratiepreis Bonn". - Aktywnie sprzeciwiając się kontrowersyjnej reformie sądownictwa w Polsce Gersdorf broni demokracji i państwa prawa w szóstym co do wielkości kraju Unii Europejskiej - dodał.

Czytaj też: Nagroda im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf

Międzynarodowa nagroda pod nazwą „Internationale Demokratiepreis Bonn" jest przyznawana przez stowarzyszenie o tej samej nazwie za wybitne zasługi na rzecz demokracji i przestrzegania praw człowieka. Laureatami nagrody  zostali m.in. Václav Havel, „Reporterzy bez Granic" oraz laureatki Pokojowej Nagrody Nobla za lata 2011 i 2017: bojowniczka o pokój w Afryce Leymah Roberta Gbowee z Liberii i irańska obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi.

Pierwsza prezes SN odbierze nagrodę 8 listopada na uroczystości w Petersbergu koło Bonn.

W maja 2019 prof. Gersdorf odebrała w Stuttgarcie nagrodę przyznawaną przez  Fundację Theodora Heussa, byłego prezydenta Niemiec i polityka FDP.  I prezes SN otrzymała je za "wzorową niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną, z którą broni nieodzownych warunków demokracji". Ceremonia  odbyła się pod hasłem: „Każdemu jego własna demokracja? Nie ma demokracji bez praworządności!".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA