fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nagroda im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf

Małgorzata Gersdorf
Fotorzepa, Robert Gardziński
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf otrzyma niemiecką Nagrodę im. Theodora Heussa przyznawaną za działalność będącą przykładem demokratycznej postawy i zaangażowania dla społecznie ważnych inicjatyw.

Jak informuje Deutsche Welle, nagroda Theodora Heussa jest przyznawana od 1965 roku przez ponadpartyjną Fundację Theodora Heussa, byłego prezydenta Niemiec i polityka FDP. Małgorzata  Gersdorf została wyróżniona za „wzorową niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną, z którą broni nieodzownych warunków demokracji", czyli praworządności, trójpodziału władzy, ochrony mniejszości, uczciwego prowadzenia publicznych sporów i wolności mediów.

W 2014 r. prof. Małgorzata Gersdorf została zgodnie z konstytucją powołana na sześcioletnią kadencję Pierwszego Prezesa SN, która kończy się w 2020 roku. W lipcu 2018 r. prof.  Gersdorf odmówiła odejścia w stan spoczynku przed upływem kadencji, co przewidywała uchwalona przez PiS w kwietniu 2018 r. nowelizacja ustawy o SN. Zdaniem Małgorzaty Gersdorf ustawa była sprzeczna z konstytucją. W listopadzie 2018 r. pod naciskiem Komisji Europejskiej rząd PiS wycofał się z wprowadzonych zmian.

Deutsche Welle podaje, że nagroda Theodora Heussa nie jest dotowana, a jej uroczyste wręczenie będzie miało miejsce 11 maja br. w Stuttgarcie. Laureatami nagrody byli m.in. prezydenci Niemiec Gustav Heinemann i Richard von Weizsaecker, pisarz Guenter Grass, artysta Christo oraz organizacja humanitarna Terre des Hommes.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA