fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kwestionuje Izbę Dyscyplinarną. Polska zapłaci prawniczce

Europejski Trybunał Praw Człowieka
Adobe Stock
Postępowanie przed Izbą Dyscyplinarną narusza prawo do sprawiedliwego i bezstronnego sądu z art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Trybunał wskazał w uzasadnieniu na poważne naruszenia procedury powoływania sędziów do Izby Dyscyplinarnej. Jak wyjaśniono, opiniowanie kandydatów do tej izby powierzono Krajowej Radzie Sądownictwa – organowi, który nie był wystarczająco niezależny od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Oceniając nieprawidłowości przy ustanowieniu i obsadzeniu Izby Dyscyplinarnej, ETPC przesądził, że niweczą one legitymację Izby w sposób pozbawiający ją atrybutów sądu. Uznał także, że automatycznie niweczy to wymogi niezależności i bezstronności i nie wymaga dalszej analizy.

Wyrok zapadł na kanwie sprawy adwokat, Joanny Reczkowicz. Prawniczka została zawieszona na trzy lata po kilku incydentach, gdy reprezentowała klienta. Odwołała się od decyzji do sądu. Jej sprawa została ostatecznie oddalona w 2019 r. przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Polska ma zapłacić prawniczce 15 tys. euro odszkodowania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA