fbTrack

Sędziowie i sądy

Adwokaci: prof. Małgorzata Gersdorf pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 2020 roku

Małgorzata Gersdorf
Robert Gardziński
Naczelna Rada Adwokacka wydała w czwartek stanowisko, w którym uznaje, że prof. Małgorzata Gersdorf pozostaje I Prezesem Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej do 30 kwietnia 2020 roku.

We wtorek dotychczasowy Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski został przez Małgorzatę Gersdorf wyznaczony do zastępowania jej pod nieobecność I Prezesa SN – co zaakceptował prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także: Sędziowie i sądy 1 Dzień z życia prezes Gersdorf

Prezydent Andrzej Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość uważają, że w środę prof. Gersdorf przeszła w stan spoczynku. Sama Gersdorf powtórzyła podczas konferencji prasowej swoje stanowisko, wsparte przed kilkoma dniami przez zgromadzenie sędziów SN, odwołujące się do wyraźnego zapisu konstytucji: do kwietnia 2020 r. jest pierwszym prezesem SN.

Stanowisko Gersdorf poparła we wtorek Naczelna Rada Adwokacka. Jak czytamy w wydanym stanowisku, "w obliczu zagrożenia dla rządów prawa, kierując się potrzebą realizacji najważniejszej powinności Adwokatury Polskiej, jaką jest stanie na straży praworządności oraz ochrona praw i wolności obywatelskich, mając na względzie treść art. 183 ust. 3 Konstytucji RP, najwyższego prawa Rzeczypospolitej, w pełni podzielamy zawarte w Uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018 roku stanowisko i uznajemy, że Pani SSN prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf pozostaje I Prezesem Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 30 kwietnia 2020 roku".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL