Sąd Najwyższy (sygn. akt ?I NKRS 33/21) uchylił uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa z 10 lipca 2020 r. w przedmiocie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym we W., wydaną na skutek wyroku Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2019 r. uchylającego uchwałę KRS w zakresie nieprzedstawienia Prezydentowi wniosku o powołanie W. S. do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we W. i przekazującego sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Jak wyjaśniono uchwała ta stanowi rozstrzygnięcie konkursu na jedno z czterech wolnych stanowisk na urząd sędziego Sądu Okręgowego we W., ogłoszonego w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 274. - Obowiązkiem Rady było zatem zapewnienie standardów równego dostępu do służby publicznej oraz równego traktowania, m.in. poprzez zastosowanie jednolitych i obiektywnych kryteriów w całym konkursie, a nie przeprowadzenie nowego konkursu na jedno wolne stanowisko sędziowskie, w którym swoją kandydaturę zgłosił wyłącznie odwołujący się kandydat - wskazał SN.

Dalej wyjaśniono, że zaakceptowanie przyjętej przez Krajową Radę Sądownictwa konstrukcji, że po obsadzeniu części stanowisk sędziowskich, w ramach tego samego postępowania konkursowego, kolejne stanowiska mogą być obsadzane na podstawie kolejnej, opartej na odmiennych kryteriach procedury konkursowej, stoi w sprzeczności zarówno z samą istotą postępowania konkursowego, jak i gwarancjami określonymi w art. 60 i 32 Konstytucji RP. - Uchwała podejmowana przez Radę, stanowiąca ponowne rozpoznanie kandydatów w danym postępowaniu konkursowym, nie jest w istocie rozstrzygnięciem nowego konkursu i nie może prowadzić do skutków niezamierzonych przez ustawodawcę - podkreślono.