fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

MEDEL: decyzję niemieckiego TK trzeba uszanować, to prawdziwy sąd

AFP
Decyzja Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego nie usprawiedliwia w żaden sposób populistycznych rządów w niektórych krajach UE, które stale atakują zasadę praworządności i praw podstawowych, stanowiących fundament UE - pisze w oświadczeniu Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów Europejskich dla Demokracji i Wolności - MEDEL.

Chodzi o precedensowy wyrok niemieckiego Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (FTK) w Karlsruhe, który zakwestionował program nabywania przez Europejski Bank Centralny (EBC) obligacji państw członkowskich, zobowiązując niemiecki rząd oraz Bundesbank do przeciwdziałania obecnej praktyce. Sędziowie zanegowali przy okazji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

W wydanym oświadczeniu Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów Europejskich dla Demokracji i Wolności - MEDEL podkreśla, że "decyzja ta nie może być wykorzystywana jako próba uzasadnienia ataków na praworządność i niezależność sądownictwa w krajach członkowskich, takich jak Węgry i Polska".

- Po pierwsze, w przeciwieństwie do pośpiesznych oświadczeń niektórych osób, NTK nie próbuje występować przeciwko prawu UE z powodu nadrzędności prawa krajowego. Wprost przeciwnie, decyzja ta ma na celu wzmocnienie prawa UE w dziedzinach – gdzie w rozumieniu NTK – TSUE niewystarczająco je ochraniał. To jest decyzja respektująca prawo UE a nie atakująca je. Nie niesie ona usprawiedliwienia dla populistycznych rządów w niektórych krajach UE, które stale sprzeciwiają się i gwałcą fundamentalne wartości UE - czytamy w oświadczeniu.

- Po drugie, odpowiedź na tę decyzję powinna być kompleksowa. Przekaz NTK do władz UE nie zachęca do zatrzymania procesu budowy UE, ale dokładnie odwrotnie – mówi władzom UE i krajom członkowskim, że potrzebujemy więcej Europy. NTK wysyła jasny sygnał, że jeśli chcemy pogłębić integrację europejską i kompetencje EU, musimy tworzyć fundamenty Unii bazujące na prawdziwej wspólnocie praw i wartości, bazującą na solidarności i poszanowaniu a nie tylko na wspólnej polityce monetarnej. Europa potrzebuje liderów politycznych mogących zmierzyć się ze swoimi zadaniami i mających odwagę podejmować odważne i strategiczne decyzje, podobnie jak czynili to założyciele UE 70 lat temu. Decyzja NTK nie usprawiedliwia w żaden sposób populistycznych rządów w niektórych krajach UE, które stale atakują zasadę praworządności i praw podstawowych, stanowiących fundament UE - wskazuje MEDEL.

Na koniec Stowarzyszenie podkreśla, że decyzję niemieckiego Trybunału należy uszanować, ponieważ jest to "prawdziwy sąd, niezależny od władzy wykonawczej, złożony z sędziów wybranych na podstawie ich osiągnięć i wiedzy prawniczej, sąd decydujący jedynie na podstawie prawa i w jego granicach".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA