fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kandydaci z Polski na sędziego ETPC ostatecznie odrzuceni przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy

Europejski Trybunał Praw Człowieka
Adobe Stock
Troje kandydatów polskiego rządu na sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu nie uzyskało aprobaty Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Rada zwróciła się do Polski o wystawienie nowych osób - informuje TVN24.

Zgłoszeni przez rząd Mateusza Morawieckiego kandydaci to: Elżbieta Karska, Aleksander Stępkowski i Agnieszka Szklanna. Doktor habilitowana Elżbieta Karska to profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a prywatnie żona europosła PiS Karola Karskiego. Doktor habilitowany Aleksander Stępkowski to rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, założyciel Instytutu Ordo Iuris. Doktor Agnieszka Szklanna to ekspert Rady Europy.

9 kwietnia ich kandydaturZgy odrzuciła Komisja Rady Europy do spraw wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dzisiaj taką samą decyzję podjęło Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy. Jak podaje TVN24, w trakcie posiedzenia Zgromadzenia  przyznano, że głównym powodem odrzucenia listy polskich kandydatów była nietransparentna procedura wskazania kandydatów.

Krajową procedurę wyboru kandydatów na sędziego ETPC starały się monitorować władze samorządu adwokackiego, radcowskiego oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.  Ale jak twierdzi NRA, możliwości były  ograniczone, ponieważ Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało, że procedura krajowa powinna być tajna.

- Nie poznaliśmy np. pełnej listy kandydatów, oprócz tych, którzy sami się ujawnili. W ramach monitoringu mieliśmy jednak dostęp do dokumentów procedowanych w ramach konkursu - twierdzi NRA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA