fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Wyrok TK ws. kadencji RPO już jest w Dzienniku Ustaw

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W Dzienniku Ustaw z 15 kwietnia został już opublikowany dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. wykonywania obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji. Od dziś biegnie zatem trzymiesięczny termin, jaki TK wyznaczył ustawodawcy na uchwalenie nowych regulacji w tej sprawie.

W czwartkowym wyroku Trybunał Konstytucyjny  (sygn. akt K 20/20) orzekł, że dalsze wykonywanie obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich przez dotychczasowego Rzecznika  po upływie pięcioletniej kadencji jest niezgodne z Konstytucją RP. Jednocześnie wskazał, że zakwestionowany przepis utraci moc obowiązującą po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

"Trybunał zdecydował – w trosce o zachowanie ciągłości ochrony praw i wolności obywateli – że wyrok wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W ciągu trzech najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji " - mówił po ogłoszeniu wyroku sędzia sprawozdawca Stanisław Piotrowicz.

Termin zaczął już swój bieg, gdyż wyrok TK został opublikowany w ekspresowym tempie. Można się z nim zapoznać w internetowym Dz. U. z 15 kwietnia pod poz. 696.

To oznacza, że Sejm i Senat mają czas do 16 lipca 2021 r. na dostosowanie systemu prawnego do orzeczenia Trybunału.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA