fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Igor Tuleya chce przywrócenia do pracy. Złoży pozew w tej sprawie

Igor Tuleya
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Igor Tuleya pozywa macierzysty sąd okręgowy. Chce, by sąd ustalił, że nadal jest czynnym sędzią i pozwolił mu na szybki powrót na salę sądową - donosi portal oko.press.

Jak podaje oko.press, w poniedziałek pełnomocnik sędziego profesor i adwokat Michał Romanowski złożył w stołecznym sądzie wniosek o tzw. zabezpieczenie.

Celem wniosku jest ustalenie, że Tuleya nie został zawieszony w prawach sędziego przez Izbę Dyscyplinarną. Mec. Romanowski chce też, by sąd nakazał prezesowi Sądu Okręgowego w Warszawie Piotrowi Schabowi i wiceprezesowi tegoż sądu Przemysławowi Radzikowi natychmiastowe dopuszczenie sędziego do orzekania.

Wniosek o zabezpieczenie poprzedza pozew do sądu pracy, który wkrótce przeciwko sądowi okręgowemu złoży Tuleya - informuje oko.press.

Przypomnijmy, że 18 listopada 2020 roku Izba Dyscyplinarna SN podjęła decyzję o uchyleniu sędziemu Tulei immunitetu, zawiesiła go w czynnościach i obniżyła wynagrodzenie o 25 procent.

Pod koniec lutego 2021 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie rozstrzygał zażalenie prokuratury na zawieszenie jednego z postępowań prowadzonego przez sędziego Igora Tuleyę. W wydanym postanowieniu stwierdził, że Tuleya jest nieprzerwanie sędzia sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania. Prokuratura Krajowa odpowiedziała, że postanowienie jest prawnie bezskuteczne.

Źródło: oko.press / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA