fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia chce wykluczyć ze swoich szeregów sędziów kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa

123RF
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia złożył wniosek o wykluczenie ze swoich szeregów siedmiu sędziów, którzy kandydują do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

W podjętej w czwartek uchwale Zarząd SSP „Iustitia" stwierdził, że każdy członek Stowarzyszenia winien powstrzymać się od działań sprzecznych z celami Stowarzyszenia, przestrzegać statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.

Jak czytamy w uchwale, zebranie Delegatów dwukrotnie tj. podczas XXII Zebrania Delegatów w 2017 r. i XXIII Zebrania Delegatów w 2018 r. zwracało uwagę, że udział sędziów w niekonstytucyjnej procedurze powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa, świadczy o braku poszanowania wartości i celów statutowych Stowarzyszenia, wśród których zasadniczą rolę odgrywa umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zebranie Delegatów apelowało również o rezygnację – w razie udziału w procedurze wyborczej do KRS – z członkostwa w Stowarzyszeniu.

W związku z udziałem członków Iustitii w procedurze wyborczej do KRS, Zarząd złożył wniosek o wykluczenie z członkostwa w Stowarzyszeniu:

1. sędziego Dariusza Drajewicza – przez Oddział w Warszawie,

2. sędziego Marka Jaskulskiego – przez Oddział w Poznaniu,

3. sędzi Joanny Kołodziej-Michałowicz – przez Oddział w Słupsku,

4. sędziego Jędrzeja Kondka – przez Oddział w Warszawie,

5. sędziego Macieja Nawackiego – przez Oddział w Olsztynie,

6. sędziego Roberta Pelewicza - przez Oddział w Tarnobrzegu,

7. sędziego Rafała Puchalskiego – przez Oddział w Przemyślu.

Przypomnijmy, iż według informacji „Rzeczpospolitej", do wyboru sędziów-członków do KRS może dojść w najbliższy wtorek. Dzień później wygasną kadencje wszystkich dotychczasowych sędziów-członków KRS.

Proces składania zgłoszeń kandydatów upłynął 25 stycznia. Zaraz potem w ruch poszła procedura weryfikacyjna. Ostatecznie na liście zweryfikowanych znalazły się nazwiska wszystkich 18 sędziów, którzy złożyli zgłoszenie. Wśród nich najwięcej jest przedstawicieli sądów rejonowych, część sędziów trafiła na listę zgłoszonych wprost z delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA