fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE: Wawrykiewicz o postępowaniach dyscyplinarnych sędziów

Michał Wawrykiewicz
rp.pl
- Na cel brani są sędziowie aktywni w sferze publicznej w obronie praworządności, konstytucji, niezależności sądownictwa – o szokującym raporcie Komitetu Obrony Sprawiedliwości mówił w programie #RZECZoPRAWIE adw. Michał Wawrykiewicz.

- Wszczynane są wobec nich postępowania dyscyplinarne. Rekordzistą jest sędzia Igor Tuleya, który ma ich już siedem – dodał.

Według prawnika wygląda to tak, że np. dokonuje się przeglądania wszystkich akt spraw prowadzonych przez danego sędziego w poszukiwaniu haków, uchybień.

- Stawia się też zarzuty za włożenie koszulki za napisem „KonsTYtucJA", za wpisy na „Twitterze", gdzie sędzia zażartował sobie z prezesa partii rządzącej – tłumaczył adwokat.

- Przerażające jest to, że zastrasza się sędziów, by innym dać przykład i wywołać tzw. efekt mrożący – dodał.

Ekspert zwrócił uwagę, że postępowanie dyscyplinarne, które zmierza do usunięcia sędziego jest w jednych rękach.

- Minister sprawiedliwości będący jednocześnie prokuratorem generalnym nominuje, mianuje rzeczników dyscyplinarnych oraz mianuje składy sędziowskie, które orzekają w tych sprawach, a na końcu mamy Izbę dyscyplinarna SN, która została wybrana przez upolitycznioną, podległą obecnej władzy Krajową Radę Sądownictwa – wyjaśnił Wawrykiewicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA