fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Holenderski sąd odmówił wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania polskiego sądu

AdobeStock
Sąd w Amsterdamie odmówił 10 lutego 2021 r. wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez polski sąd - poinformował na swojej stronie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak wyjaśnia RPO decyzja dotyczy osoby, przeciwko której miałby się toczyć proces karny w Polsce. Sąd holenderski ocenił, że nie miałaby ona zagwarantowanego rzetelnego procesu.

Uznano, że sędziowie, którzy mieliby orzekać w sprawie karnej, nie będą mogli tego robić swobodnie, także z powodu zagrożenia postępowaniem dyscyplinarnym. A w sądzie w Poznaniu, który ma orzekać w tej sprawie, już toczy się postępowanie dyscyplinarne przeciwko co najmniej dwóm sędziom, w tym prezesowi sądu.

W konsekwencji amsterdamski sąd uznał, że braki systemowe w Polsce będą miały rzeczywisty wpływ na proces sądowy osoby poszukiwanej, wobec czego nie można jej zapewnić rzetelnego procesu karnego przed niezawisłych sądem.

RPO zwraca uwagę, że to pierwsza taka decyzja, podjęta przez sąd innego państw członkowskiego Unii po przeprowadzeniu pełnego „testu LM", zgodnie z orzecznictwem TSUE (C-216/18 LM; C-354/20 i 412/20 L i P).

- Rubikon został przekroczony - komentuje Adam Bodnar.

Przypomnijmy, iż w grudniu 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że holenderskie sądy nie mogą automatycznie odmawiać ENA do Polski.

X

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA