fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Rocznica tragicznych otrzęsin w Bydgoszczy

Dziś, w rocznicę tragicznych otrzęsin odbędą się uroczystości wspomnieniowe na bydgoskiej uczelni
Wikipedia
Cztery osoby odpowiedzą w sprawie tragicznych otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, w wyniku których zmarło trzech studentów.

Dziś, w pierwszą rocznicę tych wydarzeń uczelnia uczci pamięć ofiar.

Bydgoska prokuratura zamknęła śledztwo w tej sprawie. W ciągu dwóch tygodni akt oskarżenia trafi do sądu.

Na ławie oskarżonych zasiądą były rektor uczelni prof. Antoni B., prof. Janusz P., były prorektor ds. dydaktycznych i studenckich, Ewa Ż. - była przewodnicząca Samorządu Studenckiego i szef ochrony Andrzej Z.

Odpowiedzą oni za niedopełnienie obowiązków czy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z tą imprezą. Otrzęsiny nie były zgłoszone do urzędu miasta i na policji jako impreza masowa, choć powinny.

Do tragedii na UTP w Bydgoszczy doszło w nocy z 14 na 15 października 2015 r, podczas studenckiej zabawy inaugurującej rok akademicki. Odbywała się ona w dwóch budynkach połączonych wąskim łącznikiem. W pewnym momencie w korytarzu zrobił się taki ścisk, że nie można było przejść. Spanikowany tłum napierał na siebie jeszcze bardziej. Uczestnicy zabawy zaczęli się tratować, w wyniku czego kilkanaście osób zostało poszkodowanych, a trzy zmarły. To studentki w wieku 20 i 24 lata oraz 19-letni student.

Dziś społeczność uczelni będzie wspominać te tragiczne wydarzenia. O godz. 11 rektor, senat i rada samorządu wspólne złoży wieńce i zapali znicze przy „głazie pamięci".

O godz. 13 wieńce zostaną złożone na grobach tragicznie zmarłych studentów uniwersytetu Pawła Garachowa, Natalii Górniak i Pauliny Tomasik.

A w przyszłą niedzielę o godz. 18.30 z okazji ogólnobydgoskiej Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017 odbędzie się msza święta z z ceremoniałem sztandarowym w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy, przy ul. gen. Mikołaja Bołtucia 5 oraz koncert „In Memoriam".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA