Kto wymyślił Dzień Flagi? - rozstrzygnie sąd

Sąd rozstrzygnie, kto jest pomysłodawcą święta obchodzonego 2 maja.

Aktualizacja: 02.05.2017 11:16 Publikacja: 02.05.2017 00:01

Kto wymyślił Dzień Flagi? - rozstrzygnie sąd

Foto: Fotolia

We wtorek po godz. 11 zostanie uroczyście podniesiona flaga na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Później prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu Belwederu wręczy flagi i odznaczenia państwowe. To najważniejsze elementy centralnych obchodów Dnia Flagi RP.

Jednak wydarzenia związane z tym świętem zaplanowano w całym kraju. Odbywać się będą biegi, koncerty, a nawet konsumpcje biało-czerwonych tortów.

Choć Dzień Flagi jest obchodzony dopiero od 2004 roku, trwale wpisał się do kalendarza świąt narodowych. Kto jest ojcem tego sukcesu? Spierają się o to działacz społeczny Leszek Rodziewicz i były poseł PO Edward Płonka. A ich spór zostanie wkrótce przeniesiony na salę sądową.

Leszka Rodziewicza przedstawialiśmy już jako inicjatora Dnia Flagi, pisząc o jego ostatniej inicjatywie przywrócenia Chorągwi Rzeczypospolitej, przysługującej prezydentowi. Opowiada „Rzeczpospolitej", że zabiegał o ustanowienie święta od 2001 roku. – Uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 1831 roku mówi, że biały i czerwony pochodzą od herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powinno to być pierwszą literą alfabetu patriotycznego każdego Polaka, niestety dla większości flaga jest nic niemówiącym piktogramem – ubolewa.

Rodziewicz wspomina, że za rządów SLD próbował zachęcić ówczesną minister edukacji Krystynę Łybacką do upowszechnienia wiedzy o barwach narodowych. Gdy to nie wyszło, wpadł na pomysł Dnia Flagi.

– Zjazd Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów w 2002 roku podjął uchwałę o takiej inicjatywie. Potem sprawa trafiła do koła PO w Wesołej, którego członkiem był ówczesny wiceprezes stowarzyszenia Bogdan Rodziewicz, a stamtąd została przekazana do klubu tej partii w Sejmie – wspomina Leszek Rodziewicz.

Sejm uchwalił ustawę w lutym 2004 roku, a sprawozdawcą projektu był Edward Płonka. Prowadzi on stronę internetową DzienFlagi.org poświęconą świętu. Rysuje się tam jednak nieco inna historia jego ustanowienia.

O Rodziewiczach na stronie Płonki jest tylko krótka wzmianka w kontekście „pomocnych ulotek" przygotowanych przez stowarzyszenie. Były poseł pisze głównie o sobie. „Oburzony brakiem szacunku do flagi polskiej były poseł Edward Płonka, chcąc oddać należyte honory fladze, postanowił zawalczyć o to, aby dzień 2 maja był dniem czczącym zasługi flagi polskiej dla narodu" – informuje strona internetowa.

– Moją zasługą jest przeprowadzenie ustawy przez Sejm, co nie było łatwe, bo PO znajdowała się w opozycji. Wielokrotnie komplementowali mnie za to Leszek i Bogdan Rodziewiczowie – podkreśla Edward Płonka. – A na stronie internetowej nie piszę o sobie jako o jednym i pierwszym pomysłodawcy. Ktoś mógł wpaść na ten pomysł wcześniej – dodaje.

Sęk w tym, że na stronie internetowej Płonka jest ewidentnie przedstawiany jako „inicjator". „To właśnie Edward Płonka wykazał inicjatywę i przy aprobacie ówczesnego marszałka Donalda Tuska z redaktorem Andrzejem Zaporowskim przygotowali ogólny kształt ustawy" – czytamy.

Dlatego Leszek Rodziewicz w marcu wniósł w sądzie w Kamieniu Pomorskim pozew o ochronę dóbr osobistych. Domaga się m.in. „usunięcia ze strony internetowej Edwarda Płonki informacji kreującej go jako pomysłodawcę Dnia Flagi". – Prowadzę wykłady „Tajemnica polskich barw narodowych" i często jestem pytany, dlaczego uważam się za pomysłodawcę święta – wyjaśnia powody złożenia pozwu Leszek Rodziewicz.

Jednak wkrótce spór sądowy może stać się bezpodstawny. W Senacie pojawił się projekt ustawy o przemianowaniu Dnia Flagi na Dzień Symboli Rzeczypospolitej Polskiej: Orła Białego, Flagi i Mazurka Dąbrowskiego. – Nie ma logiki w tym, by fetować tylko jeden symbol – mówi inicjator projektu Jan Rulewski z PO.

Czy ten projekt ma szanse na uchwalenie? Na to pytanie Rulewski nie potrafi odpowiedzieć. Zwaśnionych Płonkę i Rodziewicza łączy jedno. Obaj uważają pomysł za nietrafiony.

We wtorek po godz. 11 zostanie uroczyście podniesiona flaga na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Później prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu Belwederu wręczy flagi i odznaczenia państwowe. To najważniejsze elementy centralnych obchodów Dnia Flagi RP.

Jednak wydarzenia związane z tym świętem zaplanowano w całym kraju. Odbywać się będą biegi, koncerty, a nawet konsumpcje biało-czerwonych tortów.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations