fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Kandydaci na sędziów SN przed KRS. Dera: Cała plejada prawników

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Krajowa Rada Sądownictwa będzie miała z czego wybierać. Do Sądu Najwyższego zgłosiła się cała plejada prawników - ocenił prezydencki minister Andrzej Dera.
Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczęła przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego.

Na 44 wakaty w SN zgłosiło się 215 kandydatów, jednak 20 kandydatur zostało wycofanych. Przesłuchania kandydatów mają być prowadzone przez cztery zespoły złożone z członków Krajowej Rady Sądownictwa. Ich przebieg będzie niejawny.

Czytaj także: Spór o SN: zła procedura to nieważne wybory

O przebieg naboru sędziów do Sądu Najwyższego pytany był prezydencki minister Andrzej Dera. - Mnie osobiście cieszy, że jest tam cała plejada prawników - od pracowników naukowych, po sędziów różnego szczebla, po adwokatów, notariuszy - powiedział w TVP1.

- Mamy wolność i mamy demokrację. Widzimy, że niektóre środowiska - chociażby adwokatów, czy sędziów - próbują wywołać presję, żeby te osoby się nie zgłaszały. Mimo tego, zgłosiło się znacznie więcej osób, niż miejsc, więc KRS będzie miała z czego wybierać - dodał.

- Myślę, że w niedługim czasie te wakaty zostaną uzupełnione, co pozwoli na to, żeby sędziowie SN już w całym gremium, jako wszyscy sędziowie wybrali 5 kandydatów i przedstawili panu prezydentowi do wyboru spośród nich pierwszego prezesa SN - ocenił Dera.

Źródło: TVP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA