fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Wirtualna Polska: Kukiz'15 i PIS wybiorą sędziów do KRS?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kukiz’15 proponuje PiS wspólny wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa w zamian za przyjęcie ustawy o sędziach pokoju - donosi Wirtualna Polska.

Porozumienie między ruchem Pawła Kukiza a Prawem i Sprawiedliwością oznaczałoby, że PiS wybierze 9 sędziów do KRS, Kukiz - 6, a partie opozycyjne w efekcie zbojkotują głosowanie.

Według Wirtualnej Polski ta propozycja trafiła już do Prawa i Sprawiedliwości, a prezydent Andrzej Duda jest jej przychylny.

Jak mówił portalowi poseł z Kukiz'15, ruch będzie się opiera PiS-wi w kwestii ustawy o Sądzie Najwyższym, ale może się porozumieć z partią rządzącą w sprawie wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

- Jeśli przedstawią kandydatów, którzy nie będą skażeni doświadczeniem w PRL-u, to możemy ich poprzeć. Chcemy jednak,  by została przyjęta ustawa o sędziach pokoju - mówi poseł Kukiz'15.

Według ugrupowania Pawła Kukiza sędziami pokoju mieliby być wybierani na 5 lat prawnicy, którzy odciążyliby sądy w rozstrzyganiu "drobnych" spraw.

Do tej idei różnie podchodzą posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jedni, jak Marek Ast czy Bartosz Wróblewski, są zdania, że to propozycja warta rozpatrzenia i warto o niej rozmawiać.

Inni, jak Arkadiusz Mularczyk uważają, że to pomysł populistyczny, który na dodatek wymagałby zmiany systemu.

 

 

 

 
wróć do
Grzegorz Łakomski
2h temu

Walka o zapisy ustawy mogą okazać się nieistotne. Kukiz’15 złożył PiS ofertę

Kukiz’15 proponuje PiS wspólny wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa w zamian za przyjęcie ustawy o sędziach pokoju - dowiedziała się Wirtualna Polska ze źródeł we władzach ruchu. Porozumienie oznaczałoby, że PiS wybierze dziewięciu członków KRS, a Kukiz’15 - sześciu. PO, Nowoczesna i PSL mają zbojkotować to głosowanie.
 
Walka o zapisy ustawy mogą okazać się nieistotne. Kukiz’15 złożył PiS ofertę
(Forum, Fot: Krystian Maj)
REKLAMA

Według naszych informacji propozycja kukizowoców trafiła już do PiS, a przychylność wobec pomysłu pracy nad ustawą o sędziach pokoju wyraził prezydent Andrzej Duda.

- W sprawie zmian w ordynacji samorządowej będziemy stawiać PiS opór, ale możemy się porozumieć przy wyborze składu KRS. Jeśli przedstawią kandydatów, którzy nie będą skażeni doświadczeniem w PRL-u, to możemy ich poprzeć. Chcemy jednak by została przyjęta ustawa o sędziach pokoju - mówi nam poseł z władz ruchu Kukiz’15.

REKLAMA

Sędziami pokoju - według pomysłu Kukiz’15 - mieliby być wybierani w wyborach na 5-letnią kadencję prawnicy, którzy mieliby odciążyć sądy w rozpatrywaniu drobnych spraw.

O pomysł pytamy Marka Asta, posła PiS z komisji sprawiedliwości. - To jest do rozwiązanie do rozważenia przez PiS. Będziemy rozmawiać. Trzeba oczywiście określić szczegółowo, kto mógłby pełnić taką funkcję - mówi WP.

Zwolennikiem sędziów pokoju jest też Bartosz Wróblewski, poseł PiS specjalizujący się w kwestiach prawnych. - Jestem za wprowadzeniem tego rozwiązania, co nie oznacza, że zostanie poparte przez kierownictwo PiS - mówi poseł. - Mam nadzieję, że oprócz posłów Kukiz’15 w wyborze członków KRS wezmą też udział inne partie opozycyjne - dodał.

Wątpliwości ma Arkadiusz Mularczyk. - Wprowadzenie sędziów pokoju wymagałoby zmiany całego systemu. Nie widzę powodu, by popierać ten populistyczny pomysł Kukiza - podkreślił.

REKLAMA

W opinii części ekspertów wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga zmiany konstytucji, choć niektórzy oceniają, że wystarczy zwykła ustawa.

Poparcie posłów Pawła Kukiza może być kluczowe, bo w złożonym przez prezydenta projekcie ustawy o KRS po negocjacjach z PiS mają być trzy warianty wyboru kluczowego dla wymiaru sprawiedliwości organu.

Pierwszy wariant to zdobycie przez kandydata 3/5 głosów w Sejmie, na co partia rządząca nie ma szans. PiS może to jednak umożliwić poparcie klubu Kukiz’15 i części posłów niezrzeczonych. W takiej sytuacji 9 członków KRS wybierze PiS, a 6 Kukiz’15, a dwa pozostałe warianty wyboru KRS zapisane w ustawie już nie będą potrzebne.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Platforma, Nowoczesna i PSL planują zbojkotować wybór

REKLAMA
Polub WP Wiadomości
 

Zobacz też: Sejm uczcił śmierć Piotra S. Tylko Krystyna Pawłowicz się wyłamała

 
REKLAMA
 
Wybrane dla Ciebie
Zaskakujący

Donald Tusk jednym zdjęciem wywołał "tsunami". Internet zalewają zdjęcia polityków ze zwierzętami

Policja zatrzymała trzy osoby. Nie postawiono im zarzutów

Zaginął kilka miesięcy temu. Jego ciało znaleziono w parku zawinięte w dywan

Najlepszy obóz piłkarski! Nie przegap zapisów!

REKLAMA
Kto jeszcze trafi na czarna listę?

Czarna lista w Sejmie. Zakaz wstępu dla 99 osób, niektórzy nawet na trzy lata

Najlepszy obóz piłkarski! Nie przegap zapisów!

REKLAMA
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zostanie marszałkiem Sejmu?

Antoni Macierewicz zostanie marszałkiem Sejmu?

 
 
Więcej tematów
Źródło: Wirtualna Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA