fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo dyscyplinarne

Jest postępowanie dyscyplinarne ws. sędziego Pawła Juszczyszyna

Fotorzepa
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Michał Lasota wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi, sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie i przedstawił mu zarzut "uchybienia godności urzędu".

Czytaj także:

Sędzia Juszczyszyn zawieszony

Zdaniem Rzecznika Dyscyplinarnego sędzia Jusczyszyn przekroczył uprawnienia funkcjonariusza publicznego doprowadzając do wydania bez podstawy prawnej postanowienia, którym nakazano Szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów list poparcia do nowej KRS.

Sędziemu zarzucono przyznanie sobie kompetencji do oceny legalności wyboru członków do Krajowej Rady Sądownictwa, co zdaniem Rzecznika Dyscyplinarnego jest jednoznaczne z ocenianiem prawidłowości, w tym legalności, wykonywania przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej prerogatywy powoływania sędziów.

Czytaj także: Juszczyszyn: sędzia nie może bać się polityków

Wobec powyższego uznano, że Juszczyszyna działał na szkodę interesu publicznego wyrażającego się w prawidłowym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, czym uchybił godności urzędu.

Przypomnijmy, że sędzia Juszczyszyn został w poniedziałek odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Decyzja o odwołaniu miała być podyktowana podważeniem statusu sędziego niższej instancji, od którego wyroku rozpoznawał apelację.

W ubiegłym tygodniu sędzia wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Zaapelował do sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie. - Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - powiedział sędzia Paweł Juszczyszyn, który został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Przeczytaj treść komunikatu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA