Z rubryki „Wydarzenia bieżące”

Publikacja: 13.06.2017 21:00

Z rubryki „Wydarzenia bieżące”

Foto: Domena Publiczna

15 grudnia 1920 r. Z instytucji i stowarzyszeń

„Wobec głosów prasy, wyrażających zdziwienie z powodu nieobecności przedstawicieli rządu na sobotnim dorocznym zabraniu Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, należy zaznaczyć, że Rada Ministrów odbyła tego dnia posiedzenie, trwające od godz. 5 pp. do 10 wiecz., na którym omawiano m.in. tak ważne sprawy jak organizację marynarki wojennej i handlowej oraz prośbę rządu gdańskiego o zwrócenie się do Ligi Narodów celem przedłużenia terminu wyboru rady portowej w Gdańsku o jeden miesiąc. (…)”.

15 grudnia 1920 r. Profanacja kościołów

„Od pewnej osoby przybyłej z Kopyla (pow. słucki, ziemia mińska) otrzymujemy wiadomość, iż po ostatnim najeździe bolszewików klucze od miejscowego kościoła katolickiego odebrano komitetowi parafialnemu i doręczono prezesowi kopylskiego „rewkomu” Chaimowi Łotwinowi; w kościele projektowano zorganizować pokazy kinematograficzne. Plebanię zajął klub komunistyczny im. Karola Marksa, urządzając w niej wyuzdane orgie i pijatyki. Z Kopyla wywieziono w głąb Rosji wszystkich Polaków bez względu na wiek, płeć i warstwę społeczną”.

24 grudnia 1920 r. Kolacja wigilijna dla gazeciarzy

„Klub gazeciarzy, liczący około 150 chłopców, obchodził wczoraj w lokalu swoim miłą uroczystość. Dzięki życzliwości p. Geo. F. Howard`a, zastępcy Hoover`a na obszar Polski, urządzono tym, po części bezdomnym, w ogóle niezbyt obficie przez fortunę obdarzonych ulicznym sprzedawcom pism, sutą kolację wigilijną. Fundusze na ten cel ofiarował p. Wiliam Wharton z Nowego Yorku, zaś produktów dostarczyła Administracja Amerykańskich Składnic Ratunkowych. (…) Chłopcy odegrali bardzo udatnie jasełka”.

24 grudnia 1920 r. Soldateska

„Dnia 23 o g. 2 m. 25 w nocy żołnierze różnych formacji dopuszczali się w pociągu pasażerskim nr 713 rabunku pasażerów, przy czym wyrzucali ich z zajmowanych przedziałów, sami zajmując miejsca. Ogółem wyrzucili około 12 pasażerów. Żandarmeria wojskowa odmówiła interwencji. Policja była bezsilna wobec przewagi liczebnej żołnierzy”.

4 marca 1921 r. Paskarstwo

„Przy ul. Mazowieckiej nr 3 jest restauracja pod szumnym godłem „Ogniwo”. W restauracji tej kosztuje flaszka piwa w wymiarze pół butelki od wina 50 marek, przy równoczesnym oddaniu pustej flaszki. Sprawą tą zajął się Urząd walki z lichwą”.

12 maja 1921 r. Samochód i koń policyjny

„Na Krakowskim Przedmieściu wprost ul. Trębackiej koń, którego dosiadał posterunkowy oddziału konnego, Piotr Chmielewski, znalazłszy się nagle między dwoma samochodami, dał dęba i, oparłszy przednie kopyta o samochód, zrzucił kapelusz jadącemu dyrektorowi polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej”.

Pierwsze wydanie dziennika Rzeczpospolita

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii