fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Najlepsze szpitale w „Rzeczpospolitej”

rp.pl
14 grudnia na łamach „Rzeczpospolitej" ukaże się ranking szpitali będący elementem ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny szpital przyszłości 2016".

To już 13. edycja rankingu. Zestawienie powstaje na podstawie ankiety wysyłanej do szpitali przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Zawiera ona pytania o m.in. infrastrukturę szpitalną, jakość opieki, aspekty wpływające na komfort pobytu w szpitalu, zdarzenia niepożądane (np. zakażenia), certyfikaty i sytuację finansową.

Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, który koordynuje powstawanie rankingu, podkreśla, że dane umieszczane w ankietach są starannie weryfikowane. – Odpowiedzi szpitali weryfikujemy na przykład w oparciu o wiedzę z procesów akredytacji, jakie prowadzimy w placówkach. Ankieta zawiera też tzw. pytania sprawdzające. Dużą wiedzę na temat stanu faktycznego mają również nasi eksperci, poza tym sięgamy do danych dostępnych w innych źródłach – dodaje Michał Bedlicki.

– Konkurencja w województwie często bywa ważniejsza dla szpitali niż pozycja w zestawieniu ogólnopolskim. Wiąże się to z koleżeńską rywalizacją, odwiecznymi animozjami między miastami, ale przede wszystkim z tym, że organem założycielskim szpitali bywa ta sama jednostka samorządowa – mówi Marcin Malinowski, prowadzący projekt „Bezpieczny szpital przyszłości", którego elementem jest ranking.

Zestawienie cieszy się dużą popularnością i uznaniem nie tylko w środowisku lekarskim, ale także wśród pacjentów. – Ten ranking jest unikatowy, pokazuje bowiem wiele obszarów oceny – dodaje Dariusz Szafrański z IDEA Trade, firmy doradczej organizującej akcję. – Dla pacjentów ważniejsza od sytuacji finansowej jest dostępność, skuteczność leczenia, jakość obsługi i komfort pobytu.

W ubiegłym roku najlepszym szpitalem okazało się Pleszewskie Centrum Zdrowia. W kategorii jakość leczenia wygrał Miejski Szpital Zespolony z Olsztyna. Publikacji rankingu w „Rzeczpospolitej" towarzyszy uroczysta gala, na której 14 grudnia spotkają się dyrektorzy nagrodzonych placówek.

Za merytoryczną stronę zestawienia odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Aktualne informacje na temat rankingu znaleźć można na stronie www.rankingszpitali.com.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA