fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ewa Dawidziuk: pobyt w Gostyninie to chora terapia dla skazanych

materiały policji
Coraz więcej osób jest kierowanych do ośrodka w Gostyninie. Tymczasem filozofia jego funkcjonowania powinna zostać szybko i zdecydowanie zmieniona.

W dniu 23 listopada 2019 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się seminarium poświęcone problemom z opiniowaniem i orzekaniem na podstawie ustawy z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Procedurę uznania konkretnego skazanego za osobę stwarzającą zagrożenie dla społeczeństwa inicjuje dyrektor zakładu karnego na podstawie opinii personelu oddziału terapeutycznego. Jak pokazuje przykład Zakładu Karnego w Rawiczu, można zachować dużą ostrożność przy kierowaniu takich wniosków. Z tego największego oddziału terapeutycznego w kraju skierowano ich dotąd tylko czterech. Jednostka stosuje częściej przepisy o środkach zabezpieczających pozwalające dyrektorowi wystąpić o elektroniczną kontrolę miejsca pobytu, terapię i terapię uzależnień. Jak wskazano, dostrzegalnym problemem są błędne diagnozy na etapie postępowania karnego, następnie modyfikowane w toku kilku...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA