fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sondaż: Czy prezes Kaczyński zapanuje nad partnerami koalicyjnymi?

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro
W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" zapytaliśmy o dalsze losy Zjednoczonej Prawicy. 38,5 proc. wyborców jest przekonanych, że Jarosław Kaczyński utrzyma spójność koalicji. 12,4 proc. twierdzi, że pierwsze opuści ją Porozumienie Jarosława Gowina, a 11,8 proc., że zrobi to Solidarna Polska.
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
W Zjednoczonej Prawicy są zwiastuny wiosennego politycznego przesilenia i coraz poważniejsza dyskusja o przyszłości. Ale czy wspólnej?

W poniedziałek popołudniu odbyło się spotkanie liderów partii tworzących Zjednoczoną Prawicę – Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Było o czym rozmawiać, bo w ostatnich miesiącach lista rozbieżności i punktów spornych systematycznie się powiększała. Do tego konflikt w Porozumieniu i zapowiedź kampanii wyborczej w Rzeszowie, w której PiS i Solidarna Polska mogą mieć osobnych kandydatów. Swój start zapowiedział już Marcin Warchoł z Solidarnej Polski.

Atmosfera jest więc bardzo gęsta. Jak wynika z naszych informacji, w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania władz PiS kierunek był jednoznaczny: bardzo twarda postawa wobec koalicjantów oraz ich postulatów. A Porozumienie Jarosława Gowina pyta, dlaczego PiS zgodziło się na próbę rozbicia koalicyjnej partii. Tak zwolennicy Gowina określają działanie europosła Adama Bielana, który zakwestionował legalność sprawowania władzy w Porozumieniu przez wicepremiera.

Rzeczpospolita

Kierownictwo PiS rozmawia z jedną i drugą stroną sporu w Porozumieniu. Jak wynika z naszych informacji, w ubiegły piątek doszło do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z delegacją polityków z europosłem Adamem Bielanem na czele. PiS twardo nie zgadza się na żądania zwolenników Gowina, by odwołać z rządu polityków popierających Adama Bielana – Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa i Michała Cieślaka.

- Omówiliśmy stan funkcjonowania koalicji, rozmawialiśmy o Nowym Polskim Ładzie, umówiliśmy się na następne spotkanie na początku przyszłego tygodnia, koalicja trwa - mówił po spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera szef klubu PiS, Ryszard Terlecki.

Wyborcy wierzą

Czy Zjednoczona Prawica przetrwa do wyborów w 2023 r.? Politycy PiS nie mają wątpliwości, od kogo to zależy. – Gwarantem trwałości obozu jest niekwestionowany lider Jarosław Kaczyński – powiedział na antenie Polskiego Radia europoseł Joachim Brudziński.

Poglądy Brudzińskiego są zbieżne z rezultatami badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej". Zapytaliśmy o wewnętrzne napięcia w koalicji rządzącej. 38,5 proc. ankietowanych jest przekonanych, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zapanuje nad partnerami koalicyjnymi, a Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji.

Rzeczpospolita

Czy wyjdą z niej mniejsze partie? 12,4 proc. wskazuje, że z koalicji jako pierwsze wyjdzie Porozumienie Jarosława Gowina. Niewiele mniej, bo 11,8 proc., twierdzi, że rozłam nastąpi w wyniku działań Solidarnej Polski. Niedawno politycy tej partii zakwestionowali strategię energetyczną rządu, a z gabinetem premiera Mateusza Morawieckiego pożegnał się wiceminister Janusz Kowalski. Politycy Zbigniewa Ziobry deklarują też, że nie poprą ratyfikacji Funduszu Odbudowy, gdy będzie głosował nad nią Sejm. To dezorientuje wyborców. Aż 37,3 proc. ankietowanych nie ma zdania w sprawie spójności koalicji.

KO sceptyczna

Lista rozbieżności jest długa, a wiarę w polityczne zdolności utrzymania koalicji przez Jarosława Kaczyńskiego – czyli w praktyce tego, czy będą przyspieszone wybory czy też nie – podziela 56 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Tylko 28 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej jest o tym przekonanych, podobnie jak 46 proc. wyborców Lewicy i aż 72 proc. wskazujących, że w ostatnich wyborach głosowali na PSL-Koalicję Polską. Najmniej pewny stabilności koalicji jest elektorat Konfederacji – tylko 8 proc. popierających partię Janusza Korwin-Mikkego i Krzysztofa Bosaka podziela pogląd, że koalicja przetrwa.

Opozycja ma nadzieję

Jakie są przekonania wśród polityków opozycji? Platforma Obywatelska zaproponowała niedawno Koalicję 276 jako projekt polityczny na pokonanie PiS. Liderzy PO przekonują jednak, że trzeba być gotowym w ciągu 45 dni. Borys Budka apelował też niedawno do „pięciu sprawiedliwych" w klubie PiS o zakończenie władzy Jarosława Kaczyńskiego. A Szymon Hołownia sygnalizuje, że możliwe są transfery, ponieważ trwają rozmowy z politykami ZP w Sejmie. Jednak żadne konkretne nazwiska nie padają. W środę rozpocznie się posiedzenie Sejmu, pierwsze po kryzysie w Porozumieniu i kolejnych kłopotach w Zjednoczonej Prawicy. Już kilka dni temu nasi rozmówcy z klubu PiS przyznawali, że prezes Kaczyński i jego ludzie będą niezwykle uważnie obserwować to, jak w każdym głosowaniu będą zachowywać się koalicjanci. Sygnały były już w Senacie, gdzie w ubiegłym tygodniu senatorowie związani z Porozumieniem nie zagłosowali tak jak PiS w sprawie uchwały o mediach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA