fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Ministerstwo kultury chce zmienić czerwień na polskiej fladze

Fotorzepa, Piotr Guzik
Ministerstwo Kultury chce ustalić karmazyn jako oficjalny odcień czerwieni w polskiej symbolice państwowej – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Obecnie nazwa odcienia czerwieni na polskiej fladze i tarczy herbowej nie jest oficjalnie zdefiniowana. To ma się zmienić. Ministerstwo Kultury pracuje nad ustawą o symbolach państwowych, która ma zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 1980 roku. W ubiegłym roku szukało wykonawcy załączników graficznych. Dotarliśmy do treści stworzonego w tym celu zapytania ofertowego. Obok słowa czerwień w nawiasie umieszczono karmazyn. O tym, że ten odcień ma stać się oficjalnym, napisał też na blogu OrliDom.pl Andrzej Ludwik Włoszczyński, projektant specjalizujący się w symbolice państwowej.

Czy pomysł ustalenia karmazynu jako oficjalnego odcienia czerwieni jest aktualny? Spytaliśmy o to resort kultury, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Ministerstwo nie odpowiedziało też, co stoi za tym wyborem odcienia. Można jednak przypuszczać, że jednym z powodów jest to, że karmazyn był historycznie pierwszą polską barwą narodową, choć później w różnych okresach był wypierany przez amarant i cynober.

Co uznanie karmazynu za oficjalny będzie oznaczało dla wyglądu flagi? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, co wiąże się z bałaganem w ustawie z 1980 roku. Jeden z jej załączników przedstawia barwy państwowe, a czerwień wydrukowano w odcieniu zbliżonym do cynobru. Problem w tym, że obok zamieszczono tabelkę ze współrzędnymi barw w rzadko stosowanym dziś systemie CIELUV. I wielu grafików barwy z tabelki odwzorowuje tak, że czerwień przypomina karmazyn.

Andrzej Ludwik Włoszczyński mówi „Rzeczpospolitej”, że takie odwzorowanie współrzędnych z tabelki jest błędem. – System CIELUV jest nieprzekładalny na stosowane dziś przestrzenie barwne. Istnieją co prawda programy do konwersji, jednak wartości po przecinku są w nich przekładane na wartości całe, co prowadzi do przekłamań, z których wielu grafików nie zdaje sobie sprawy – tłumaczy. Jednak nie zmienia to faktu, że flagę z czerwienią karmazynową stosuje dziś wiele urzędów państwowych.

Jak już wcześniej pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, w ramach prac nad ustawą planowane są też zmiany w godle. Korona orła dostanie prześwity, skrzydła staną się lustrzanymi odbiciami, a złote staną się całe nogi aż do linii upierzenia, a nie tylko szpony, jak obecnie.

Więcej w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” oraz w niedzielę o 21 na rp.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA