fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

"Newsweek": Mariusz Błaszczak straci stanowisko?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Mariusz Błaszczak już wkrótce może stracić stanowisko szefa MON. "Jego i jego ekipę traktuje się jako 'coś przejściowego'. Widać, że Błaszczak nie polubił wojska" - pisze "Newsweek".

Mariusz Błaszczak, który zastąpił na stanowisku szefa MON Antoniego Macierewicza, miał uspokoić sytuację wokół Ministerstwa Obrony Narodowej - przede wszystkim załagodzić napięcia z Pałacem Prezydenckim i zapewnić NATO, że sytuacja w polskim wojsku jest pod kontrolą - pisze tygodnik.

Sam Mariusz Błaszczak stanowisko ministerstwa obrony narodowej miał obejmować niechętnie. Nie mógł jednak odmówić, bo "na obronę rzucił go sam prezes".

O ile Błaszczakowi udało się naprawić stosunki MON z Andrzejem Dudą, o tyle jego decyzje dotyczące wojska nie były zbyt szczęśliwe.

Minister Błaszczak, który wprost twierdził w chwili zmiany szefa Sztabu Generalnego, że "kandydat powinien mieć dwie cechy: oficerem został po 89 roku i nigdy nie powie ‘nie’ ministrowi", nie tylko obsadzał stanowiska w MON cywilnymi urzędnikami, ale chciał mieć również "swoich" dowódców.

Czytaj także: Gry wojenne - roszady generałów

Dlatego ci, którzy krytykowali nieznajomość wojska przez ekipę Błaszczaka, jak poprzedni szef Sztabu Generalnego Leszek Surawski, lub jak kontradmirał Mirosław Mordel, który głośno ubolewał nad tym, że "oddala się perspektywa pozyskania okrętu podwodnego nowego typu" - stracili swoje stanowiska.

Jak pisze "Newsweek", pomysłem, który może zdecydować ostatecznie o odwołaniu Błaszczaka, jest pomysł zakupu wiekowych fregat Adelaide od Australii.

"Minister chwalił się porozumieniem w TV Trwam. W przerwie programu dostał telefon od premiera, że nie będzie żadnych zakupów" - przypomina tygodnik. Mateusz Morawiecki miał wówczas uznać, że "Błaszczak chyba sobie nie radzi" i zacząć rozważać zmianę na stanowisku szefa MON.

Według "Newsweeka" najpoważniejszym kandydatem na stanowisko ministra obrony narodowej jest Michał Dworczyk - były wiceminister u Antoniego Macierewicza, a obecnie szef KPRM.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA