fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Znamy skład rządu PiS

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i przyszła premier Beata Szydło przedstawili skład nowego rządu. Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro, a ministrem spraw wewnętrznych - Mariusz Błaszczak.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

21.45

- To nie jest twarz kobiety szczęśliwej - powiedział o Beacie Szydło lider .Niezależnej Ryszard Petru, nazywając jej rząd "oszustwem wyborczym". Uznał też, że konstrukcja tego rządu zapowiada rozpad PiS.

21.15

Zaskarżenie rosyjskiego śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu za jego przewlekłość zapowiedział Witold Waszczykowski, który w rządzie PiS ma objąć resort spraw zagranicznych.

20.35

Wydaje się, że wbrew wcześniejszym spekulacjom Kaczyński i Szydło zbudowali rząd na dłużej - komentuje Michał Szułdrzyński.

20.30

Władze PiS przedstawiły na konferencji prasowej w poniedziałek kandydatów na członków nowego gabinetu, wyprzedzając pierwsze posiedzenie Sejmu, dymisję starego rządu i ruch prezydenta. Jak rozumieć ten pośpiech - pyta Tomasz Pietryga.

19.20

Błyskawicznie ogłoszony skład nowego rządu nie musi wcale oznaczać rządu najlepszego. Tym bardziej jeśli jest oparty na oszustwie wyborczym - komentuje Jacek Nizinkiewicz.

19.10

"Na czele dwóch kluczowych z punktu widzenia polskiej polityki międzynarodowej ministerstw staną politycy znani z antyrosyjskich poglądów" - rosyjskie media komentują kształt gabinetu PiS.

18.45

18.40

18.15

W komentarzach do składu polskiego rządu światowe agencje wybijają kontrowersyjny charakter kandydatury Antoniego Macierewicza na szefa MON oraz proamerykańskie sympatie kandydata na szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

18.00

Sylwetkę Konrada Szymańskiego, kandydata na ministra ds. europejskich przedstawia Jędrzej Bielecki.

17.50

17.40

17.28

Liczę na to, że Antoni Macierewicz porzuci swój dotychczasowy temperament - powiedział ustępujący szef MON Tomasz Siemoniak.

17.20

Kandydatka PiS na szefową MEN Anna Zalewska deklaruje, że od września przyszłego roku to rodzice będą decydować, w jakim wieku ich dzieci rozpoczną edukację.

17.10

17.00

Nowy szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje skład rządu: Gabinet Kaczyńskiego firmowany przez Szydło.

16.58

Marcin Pieńkowski o Adamie Lipińskim, kandydacie na ministra w KRPM ds. kontaktu z parlamentem

16.42

Mariusz Kamiński wraca jako koordynator ds. służb specjalnych. Sylwetkę przedstawia Marcin Pieńkowski.

16.25

Beata Kempa kandydatką na szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Marcin Pieńkowski.


16.20

Sprintem do ministerstwa. Sylwetkę Witolda Bańki przedstawia Krzysztof Rawa.

16.00

Pierwszy rząd PiS w latach 2005-07 doprowadził do ostrego kryzysu w stosunkach Polski z Unią Europejską, a przede wszystkim Niemcami. Tym razem Jarosław Kaczyński najwyraźniej nie chce powtórzyć tego błędu - założenia polityki zagranicznej nowego rządu komentuje Jędrzej Bielecki.

15.25

Jadwiga Staniszkis w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej": "Jeśli Szydło dobierze ministrów na takiej zasadzie jak Kopacz, to będzie katastrofa".

15.17

Premier Ewa Kopacz zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy o przesunięcie terminu pierwszego posiedzenia Sejmu z 12 listopada na piątek 13 listopada "lub na inny dogodny dla prezydenta termin" - poinformował rzecznik rządu Cezary Tomczyk. Ma to na celu umożliwienie premier udziału w szczycie UE.

15.05

Będzie szefem MON, mimo że PiS w kampanii obiecywało, że tak nie będzie. Sylwetkę Antoniego Macierewicza przedstawia Andrzej Stankiewicz.

14.54

Premier Ewa Kopacz zwraca się do prezydenta o przesunięcie posiedzenia Sejmu na piątek. 

14.43

14.35

14.33

14.29

14.28

14.28

Beata Szydło: Plany poszczególnych resortów będą przedstawiane na bieżąco.

14.27

14.26

Beata Szydło pytana o stanowisko Jarosława Gowina w MON: Gowin dostał do wyboru dwa ministerstwa, w tym ministerstwo obrony; wybrał naukę i szkolnictwo wyższe.

14.25

14.24

14.22

14.19

14.17

Pani prezes Beata Szydło proponowała taki skład, który będzie łączył doświadczenie z powiewem świeżości - powiedziała Witek.

14.16

Pytana o to, dlaczego Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości, Elżbieta Witek odpowiedziała, że się na tym zna.

14.14

- Jeszcze nie zaczęliśmy rządzić, a już nas się rozlicza z naszego programu - powiedziała Witek. Dodała, że dziennikarze w mediach podawali swoje typy na ministrów. - A ten rząd się nie tworzy w 5 minut - dodała.

14.12

Konferencja Elżbiety Witek.

To nie jest prawda, że oszukaliśmy - powiedziała Elżbieta Witek. - Ten rząd nie będzie lustrzanym odbiciem poprzedniego rządu PiS - dodała.

14.06

14.05

Rzecznik rządu powiedział, że nie wyobraża sobie, by polski fotel podczas szczytu na Malcie był pusty.

14.02

Prezydent mógł wybrać każdy dzień na pierwsze posiedzenie, oprócz 12 listopada, kiedy jest szczyt UE na Malcie i 11 listopada, gdy przypada Święto Niepodległości - powiedział Cezary Tomczyk.

13.58

Konferencja prasowa Cezarego Tomczyka.

Miał być świeży rząd, a mamy Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobrę i Mariusza Kamińskiego. Możemy powiedzieć sobie jasno, że wiedzieliśmy, że będzie ciekawie, ale nie wiedzieliśmy, że będzie przerażająco - powiedział rzecznik rządu Cezary Tomczyk.

Wcześniej mieliśmy premiera z PO, a teraz mamy p.o. premiera - dodał Cezary Tomczyk.

13.56

Konferencja Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło zakończyła się.

13.55

Przy wyborze Antoniego Macierewicza na szefa MON zadecydowały jego kompetencje - powiedziała Beata Szydło.

Wcześniej Beata Szydło na pytanie o to, czy Jarosławowi Gowinowi przedstawiono propozycję objęcia teki szefa MON, odpowiedziała, że tak.

13.50

12 listopada premierem RP będzie jeszcze Ewa Kopacz. Może jechać na szczyt na Maltę. Posiedzenie Sejmu będzie przerwane - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że to sztucznie wywołany spór. - My sporów prowadzić nie chcemy, tylko prowadzić rząd dobrej zmiany - dodał Kaczyński.

13.44

My dzisiaj z panem prezesem przekazujemy decyzję podjętą przez Komitet Polityczny. To jest propozycja, by tak wyglądała Rada Ministrów - powiedziała Beata Szydło pytana o to, kiedy zostanie asygnowana na premiera.

13.40

Wicepremier i minister rozwoju - Mateusz Morawiecki

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin

Ministrem Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz

Minister Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

Minister Skarbu Państwa - Dawid Jackiewicz

Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska

Minister Sportu i Turystyki - Witold Bańka

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Błaszczak

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel

Minister Spraw Zagranicznych - Witold Waszczykowski

Minister Zdrowia - Konstanty Radziwiłł

Minister Finansów - Paweł Szałamacha

Minister Środowiska – Jan Szyszko

Minister Administracji i Cyfryzacji - Anna Streżyńska

Minister Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Beata Kempa

Minister w KPRM – Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów – Henryk Kowalczyk

Minister w Kancelarii Premiera, koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński

Minister infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk

Minister Energetyki – Krzysztof Tchórzewski

Minister w KPRM ds. europejskich - Konrad Szymański

Minister w KRPM ds. kontaktu z parlamentem - Adam Lipiński

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk

Minister w KPRM, szef gabinetu politycznego premiera i rzecznik rządu - Elżbieta Witek

Pierwszy wiceminister ds. rozwoju, minister członek Rady Ministrów - Jerzy Kwieciński

13.39

Przedstawiam skład Rady Ministrów. Pierwszym wiceprezesem Rady Ministrów zostaje Piotr Gliński. Jednocześnie obejmuje tekę ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

13.38

Jarosław Kaczyński zdementował plotki o sporach dot. składu rządu.

13.36

Nie ma niespodzianki. Na prezesa Rady Ministrów została wyznaczona Beata Szydło. To jest zgodna wola wyborców, partii i prezydenta Rzeczpospolitej - powiedział prezes PiS.

13.35

Zaczyna się konferencja Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło.

Spotkania w sprawie składu nowego rządu z udziałem J. Kaczyńskiego i Szydło trwały do piątku, wówczas też w siedzibie PiS zebrało się ścisłe kierownictwo partii z udziałem jej prezesa, wiceprezesów, wicemarszałka Sejmu kończącej się kadencji Marka Kuchcińskiego oraz szefa obecnego klubu PiS Mariusza Błaszczaka. W piątek rozmowę odbył Konrad Szymański, który według informacji PAP miałby być szefem nowego resortu - ministerstwa ds. europejskich.

W czwartek z prezesem i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości rozmawiali: europoseł Dawid Jackiewicz (miałby być ministrem skarbu), Elżbieta Witek (przymierzana do ministerstwa edukacji) i Andrzej Adamczyk (miałby być ministrem infrastruktury), a także Konstanty Radziwiłł (typowany na przyszłego ministra zdrowia).

W środę Kaczyński wraz z Szydło w siedzibie partii spotkali się m.in. z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro (typowanym przez część mediów na ministra sprawiedliwości), Elżbietą Rafalską (według informatorów PAP z kierownictwa PiS może objąć ministerstwo pracy), posłem Krzysztofem Jurgielem (typowanym na ministra lub wiceministra rolnictwa), europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem (mógłby być ministrem finansów), posłem Krzysztofem Tchórzewskim (specjalizuje się w sprawach infrastruktury i transportu, w tym resorcie mógłby być wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za kolej). W siedzibie PiS był też m.in. Witold Waszczykowski (typowany na ministra spraw zagranicznych) i Piotr Naimski (potencjalny minister energetyki).

Z kolei we wtorek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej z Kaczyńskim i Szydło rozmawiali m.in. prof. Piotr Gliński, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Jarosław Gowin i Antoni Macierewicz. Dotychczas, jak zapewniała sama Szydło, kandydatem na szefa MON był lider Polski Razem Jarosław Gowin. W ostatnich dniach jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że resort obrony może objąć Antoni Macierewicz, a Gowin otrzyma inny resort, np. nauki i szkolnictwa wyższego.

Kopacz zwraca się do prezydenta o przesunięcie posiedzenia Sejmu na piątek

Źródło: rp.pl/ PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA