fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Niemcy: pracownicy z Polski pilnie poszukiwani

Bloomberg
Kilkaset tysięcy Polaków pracuje w Niemczech. Niemieckie firmy wciąż szukają fachowców z Polski i martwią się, że będzie ich coraz mniej.

Niemiecki media piszą, że w Polsce spada bezrobocie, a to oznacza, że w będzie mniej chętnych Polaków do emigracji zarobkowej. Dla niemieckich pracodawców oznacza to, że o fachowców będzie jeszcze trudniej.

Niemieckie firmy poszukują pracowników ze znajomością języka niemieckiego. Według urzędów pracy poszukiwani są głównie kierowcy samochodów ciężarowych, operatorzy wózków widłowych, pracownicy branży hotelarskiej i turystycznej oraz usługowej.

W wielu niemieckich firmach szefowie zmian i kierownicy są z Polski, a w niektórych firmach wprowadzono już dwujęzyczne - niemieckie i polskie - oznakowania. Niemieckie firmy pośrednictwa pracy już nie czekają na polskich pracowników w Niemczech, ale jeżdżą do Polski na targi pracy. Pracowników nie szukają już w zachodnich regionach Polski, ale także na wschodzie. - Coraz trudniej o specjalistów - podkreśla w rozmowie z telewizją n-tv.de Kerstin Kieper z firmy Manpower Group Deutschland.

Niemieccy pracodawcy zdają sobie sprawę, że spadające w Polsce bezrobocie nie ułatwi im poszukiwań pracowników za obecne stawki wynagrodzenia.

Polacy pracujący na pełnych etatach w Niemczech są coraz większą grupą. Według danych z marca tego roku zatrudnionych było 366 400 obywateli Polski. W 2012 roku o połowę mniej, bo 157 tys. Polacy mogą bez ograniczeń pracować w Niemczech od 2011 roku, kiedy to Berlin otworzył rynek pracy dla polskich obywateli.

Polacy są drugą największą grupą tzw. gastarbeiterów w Niemczech. Największą wciąż stanowią obywatele Turcji - 522 tys.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA